Herb Proszowic


Herb Proszowic w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb Proszowic – jeden z symboli miasta Proszowice i gminy Proszowice w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika | edytuj kod

Herb przedstawia na czerwonej tarczy typu hiszpańskiego, centralnie w rzucie pionowym tacę złotą (żółtą) z naniesionymi pasami barwy czarnej w układzie podwójnych okręgów zewnętrznych ułożonych blisko siebie i trzeci okręg w odległości 2/3 środka okręgu – sugerujące głębokość tacy. Na tacy umieszczona głowa św. Jana Chrzciciela – głowa męska z zamkniętymi oczami w ułożeniu 3/4 w prawo, z obfitym zarostem (broda, wąsy) koloru czarnego. Twarz koloru białego[1].

Motyw graficzny herbu został zaczerpnięty z Pisma Świętego. Związany on jest z okolicznością śmierci Jana Chrzciciela, który został uwięziony z rozkazu króla Heroda, a następnie ścięty. Ulubienica króla, Salomea zażyczyła sobie, by odrąbaną głowę przyniesiono jej na tacy.

Historia | edytuj kod

Pierwszy herb Proszowic musiał być ustanowiony w 1358 roku, gdy nadano miejscowości prawa miejskie, magdeburskie. Król Kazimierz Wielki, a ściślej jego skrybowie, spisali stosowny dokument, w którym zapewne znajdował się opis i być może rysunek herbu. Dokument ten zaginął i dzisiaj nie jest znany w oryginale. W literaturze poświęconej heraldyce znajdujemy wzmianki mówiące, że była to głowa św. Jana Chrzciciela w widoku na wprost, usytuowana na złotym talerzu. Ten z kolei był umieszczony na gotyckiej tarczy herbowej w kolorze czerwonym.

Na przełomie wieków herb Proszowic uległ przeobrażeniom. Jednak zgodnie z decyzją rady miejskiej z 26 października 2016 r.[2] przyjął zbliżoną formę do wersji oryginalnej z XIV wieku.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b UCHWAŁA NR VI/68/2019 RADY MIEJSKIEJ W PROSZOWICACH z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Proszowice. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2020-10-18].
  2. UCHWAŁA NR XXXI/227/2016 RADY MIEJSKIEJ W PROSZOWICACH z dnia 27 października 2016 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Proszowice. UrzadGminyiMiastaProszowice - Baza Aktów Własnych.
Na podstawie artykułu: "Herb Proszowic" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy