Herb gminy Ornontowice


Herb gminy Ornontowice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Współczesny herb gminy

Herb gminy Ornontowice – oficjalny symbol gminy. Herb przedstawia w polu herbowym dzielonym w słup, w prawej części na błękitnym tle pół złotego orła górnośląskiego zwróconego w prawo oraz w lewej części, także na błękitnym tle, srebrną postać Michała Archanioła ze złotym nimbem, trzymającego w prawej ręce miecz ze złotą rękojeścią i głowicą, oparty srebrnym ostrzem o ziemię, zaś w lewej ręce - wagę koloru złotego.

Herb w obecnej formie został przyjęty uchwałą Nr VIII/76/11 Rady gminy Ornontowice z dnia 25 maja 2011 roku, przy okazji obchodów XX – lecia gminy.

Poprzedni herb gminy został uchwalony w 1993 – prawą heraldyczną stronę herbu zajmował orzeł srebrny na tle barwy czerwonej, określony jako plebiscytowy, nawiązujący do okresu plebiscytu śląskiego i powstań śląskich. Po lewej stronie umieszczono patrona miejscowego kościoła, Michała Archanioła.

Komisja Heraldyczna przy MSWiA dopatrzyła się w poprzednim herbie błędów w barwach oraz symbolice. Po konsultacjach herb został zmieniony i zaakceptowany przez Komisję Heraldyczną – miejsce białego orła polskiego zajął herb górnośląski. W lewym polu zachowano figurę Michała Archanioła, ale nieznacznie zmieniono rysunek – w starej wersji patron trzymał włócznię oraz był przepasany złotym pasem z mieczem; obecnie trzyma on miecz w ręku, w drugim natomiast wagę. Herb uzyskał jednolite, błękitne tło.

Stary herb nieco dłużej został zachowany na sztandarze gminy[1], bo do momentu uchwalenia nowego sztandaru, co nastąpiło 27 marca 2013[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sztandar gminy Ornontowice
  2. Uchwała nr XXVIII/288/13 z 27 marca 2013

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Herb gminy Ornontowice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy