Herbert Gladstone


Herbert Gladstone w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Karykatura Herberta Gladstone’a

Herbert John Gladstone, 1. wicehrabia Gladstone, GCB, GCMG, GBE (ur. 18 lutego 1854 przy Downing Street 12 w Londynie, zm. 6 marca 1930 w Ware) – brytyjski polityk, członek Partii Liberalnej, minister w rządach lorda Rosebery’ego, Henry’ego Campbella-Bannermana i Herberta Henry’ego Asquitha.

Był najmłodszym synem późniejszego premiera Williama Ewarta Gladstone’a i Catherine Glynne, córki sir Stephena Glynne’a, 8. baroneta. Herbert urodził w się w czasie, gdy jego ojciec był Kanclerzem Skarbu. Wykształcenie odebrał w Eton College oraz w University College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Przez trzy lata wykładał historię na oksfordzkim Keble College, a następnie został prywatnym sekretarzem swojego ojca (1880). W tym samym roku bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych w okręgu Middlesex, ale uzyskał mandat parlamentarny z okręgu Leeds. Od 1885 r. reprezentował okręg wyborczy Leeds West.

W 1881 r. został młodszym lordem skarbu i był nim do 1885 r. W 1886 r. był przez krótki czas finansowym sekretarzem w Ministerstwie Wojny. W 1892 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W rządzie lorda Rosebery’ego był w latach 1894-1895 pierwszym komisarzem ds. prac publicznych. W 1899 r. został głównym whipem Partii Liberalnej. W 1903 r. z ramienia liberałów negocjował porozumienie wyborcze z Labour Representation Committee.

Gladstone powrócił do rządu w 1905 r. jako minister spraw wewnętrznych. W 1910 r. został pierwszym gubernatorem generalnym Związku Południowej Afryki. Otrzymał wówczas Krzyż Wielki Orderu św. Michała i św. Jerzego oraz tytuł 1. wicehrabiego Gladstone. Na stanowisku gubernatora pozostawał do 1914 r. Po powrocie do Wielkiej Brytanii otrzymał Krzyż Wielki Orderu Łaźni.

Podczas I wojny światowej był zaangażowany w działalność wielu instytucji charytatywnych, m.in. War Refugees Cmmittee, South African Hospital Fund oraz South African Ambulance in France. W 1917 r. otrzymał Krzyż Wielki Orderu Imperium Brytyjskiego. Zmarł w 1930 r. i został pochowany w kościele w Little Munden.

Był żonaty z Dorothy Paget, ale nie pozostawił potomstwa. Wraz z jego śmiercią wygasł tytuł parowski.

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Herbert Gladstone" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy