Hilary Duff


Hilary Duff w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hilary Duff na MuchMusic Video Awards w 2007 roku

Hilary Erhard Duff (ur. 28 września 1987 w Houston) – amerykańska aktorka i piosenkarka pop.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Dzieciństwo i początki kariery | edytuj kod

Hilary Duff urodziła się w Houston w Teksasie jako drugie dziecko Boba Duffa i Susan Duff (z domu Cobb). W młodym wieku zachęcana przez matkę, wraz ze swoją starszą siostrą Haylie brała udział w zajęciach z aktorstwa. Obydwie dziewczynki dostały wtedy kilka ról w produkcjach lokalnych teatrów. Haylie (w wieku ośmiu lat) i Hilary (w wieku 6 lat) wzięły udział w balecie Dziadek do orzechów z grupą Columbus Ballet Met w San Antonio. Wówczas podjęto decyzję o przeprowadzce do Kalifornii. W Houston został Bob Erhard Duff, aby pilnować rodzinnego interesu. Małżeństwo rodziców Hilary rozpadło się w 2006 roku[1].

W Kalifornii, po kilku latach przesłuchań i spotkań siostry Duff zostały zaangażowane do kilku reklam telewizyjnych[2].

Telewizja | edytuj kod

Początki | edytuj kod

Pierwsze role Duff były epizodyczne. Grała w serii westernów firmy Hallmark Entertainment True Women (1997), gdzie rola była tak mała, że nie uwzględniono jej w napisach końcowych. Była również statystką w wyreżyserowanej i napisanej przez Willarda Carrolla komedii romantycznej Gra w serca (1998). Jej pierwszą poważniejszą rolą był udział w filmie Kacper i Wendy w 1998 r. Zagrała w nim młodą czarownicę, Wendy, która spotyka animowanego Kacpra. Tak jak prequel – Kacper II: Początek straszenia (1997), sequel do znanego filmu Casper (1995), film został nakręcony specjalnie na video i uzyskał głównie niepochlebne recenzje.

Później Duff pojawiła się we wspomagającej roli w serialu telewizyjnym Przewodnik dusz (1999), bazującym na powieści Kathleen Kane. Duff grała w nim w towarzystwie m.in. Bruce’a Greenwooda i Melissy Gilbert. Pod koniec roku Hilary wygrała Nagrodę Młodych Artystów za „Najlepszą grę aktorską w filmie TV lub programie pilotażowym”.

Pierwszą poważniejszą rolą Duff była rola dziecka w odcinku pilotażowym sitcomu telewizji NBC Daddio (2000). Aktor Michael Chiklis grający w tym samym sitcomie ogłosił „Po pracy z nią pierwszego dnia, pamiętam, jak powiedziałem do żony 'Ta młoda dziewczyna będzie kiedyś gwiazdą filmową’. Była całkowicie rozluźniona i czuła się dobrze we własnej skórze[2].

Lizzie McGuire | edytuj kod

Po wyemitowaniu Daddio, Duff zniknęła z jego nowej obsady i niechętnie wróciła do kontynuowania kariery aktorskiej. Jej menadżer i matka zachęcali ją do tego i już tydzień później szczęśliwie przeszła casting do komediowego serialu Lizzie McGuire. W serii Duff gra niezdarną, ale przeciętną uczennicę szkoły średniej. Serial skupia się na jej życiu i powolnym rozwoju w środowisku nastolatków. Grała w nim w towarzystwie takich aktorów, jak: Lalaine, Adam Lamberg, Jake Thomas, Clayton Snyder, Ashlie Brillault, Robert Carradine i Hallie Todd.

Serial Lizzie McGuire, którego emisja rozpoczęła się na kanale Disney Channel 12 stycznia 2001 od razu stał się hitem. Zbierał przed telewizorami 2,3 mln widzów podczas jednego odcinka[2] i rozpoczął przełom w karierze Duff, na który czekała. Udział w show przyniósł jej rosnącą popularność wśród dzieci i młodzieży głównie pomiędzy 7. i 14. rokiem życia. Krytyk Richard Huff z New York Daily News nazwał ją „wersją Annette Funicello z 2002 roku”[2]. Po spełnieniu kontraktu z Duff na 65 odcinków Lizzie McGuire, Disney wpadł na pomysł kontynuacji kontraktu na przyszły film i emisję nowych odcinków serialu na kanale ABC w godzinach największej oglądalności, ale plany zostały zmienione. Wyprodukowano jedynie film pełnometrażowy Lizzie McGuire, który okazał się sukcesem.

Kariera filmowa | edytuj kod

Pierwsza rolą Duff w prawdziwym aktorstwie była kreacja w filmie Wojna plemników (2002), który został nakręcony przed Lizzie McGuire, ale pokazano go po raz pierwszy na festiwalach w Cannes i Sudance. Napisany przez Charlie Kaufmana i wyreżyserowany przez Michela Gondry’ego film opowiada o kobiecie mającej problemy hormonalne, o imieniu Lila Jute, którą zagrała Patricia Arquette. Duff grała młodą Lilę.

2003–2004 | edytuj kod

Później Duff zagrała obok Christy Carlson Romano i Gary’ego Cole’a w filmie telewizyjnym Disney Channel Kadet Kelly (2002), który stał się najbardziej oglądanym programem w dziewiętnastoletniej historii kanału[2]. Pierwsza główną rolę, którą zagrała w filmie fabularnym była rola w obrazie pt. Agent Cody Banks przy boku Frankiego Muniza w 2003 roku. Dzieło dostało pozytywne recenzje i odniosło wystarczający sukces do nakręcenia kontynuacji, w której Duff nie wzięła udziału. Następnie, Duff zagrała Lizzie McGuire w filmie Lizzie McGuire. Obraz okazał się wielkim sukcesem i przewyższył oczekiwania twórców.

Potem w tym samym roku Duff zagrała jedną z dwunastki dzieci Steve’a Martina i Bonnie Hunt w komedii familijnej Fałszywa dwunastka (2003), który był jej największym dotychczasowym filmem. Ponownie grała rolę Lorraine Baker w kontynuacji filmu pt. Fałszywa dwunastka 2 (2005). Obraz został skrytykowany przez znawców, ale finansowo przyniósł zyski równe poprzednikowi.

W 2004 r. Duff zagrała w komedii romantycznej Historia Kopciuszka, nowoczesnej wersji bajki Charles’a Perraulta Kopciuszek. Film odniósł umiarkowany sukces finansowy, a większość recenzji była negatywna, lecz nieliczni krytycy byli pod wrażeniem gry aktorskiej Duff i jej „chemii” z gwiazdą Chadem Michaelem Murrayem. Historia Kopciuszka zarobiła ponad 60 mln dolarów na całym świecie i była reklamowym sukcesem[3].

Również w 2004 roku, Duff zagrała w filmie Szansa na sukces. „Szansa na sukces” to historia Terri Fletcher (granej przez Duff), dziewczyny z małego miasteczka o przepięknym głosie. Kiedy w wypadku samochodowym ginie jej brat, Terri wbrew woli ojca wyjeżdża do Los Angeles, gdzie przez wakacje ma uczęszczać na zajęcia z kultury i sztuki. Ale szkoła zamiast być dla nią odskocznią od rodzinnej tragedii staje się nowym wyzwaniem, a program nauczania wyzwala silną konkurencję wśród uczniów. Terri, początkowo przytłoczona nowym otoczeniem, znajduje jednak oparcie w nowo poznanych przyjaciołach, nauczycielu oraz pierwszej swojej miłości. Krytycy pochwalili Duff za ukazywanie się w bardziej dramatycznych rolach niż wcześniej, lecz film został mocno skrytykowany, m.in. przez Las Vegas Weekly piszącym: „Bez wysiłku połączono złą grę aktorską i zły głos Duff ze złym scenariuszem i złą reżyserią, Szansa na sukces jest obraźliwym marnowaniem czasu, który błaga o ciszę”. Kilka recenzji skrytykowało głos Duff, krytycy zwrócili uwagę na coś, co wydawało się cyfrowo uwydatnionym głosem[4][5][6][7]. Podczas premiery filmu kina nie przeszły szturmu widzów. Dzieło jest ostatnim udanym filmem reklamowym Duff z całkowitymi wpływami kasowymi przewyższającymi 14 mln dolarów. Była to pierwsza rola Duff w dramacie[8]. Za udział w Szansie na sukces Duff dostała pierwszą nominację do Złotej Maliny[9].

2005–2006 | edytuj kod

Hilary Duff w 2005 roku

W 2005 roku oprócz udziału w sequelu Fałszywej dwunastki, Duff zagrała również w Idealnym facecie, gdzie wykreowała postać starszej córki rozwiedzionej kobiety (Heather Locklear), która przeprowadza się do Nowego Jorku w poszukiwaniu miłości. Film dostał negatywne recenzje i przyniósł zyski mniejsze od oczekiwanych[10]. Tego roku, Duff ponownie była nominowana do Złotej Maliny za filmy Idealny facet i Fałszywa dwunastka 2[11].

W 2006 roku komedia zatytułowana Dziedziczki przyniosła kolejne finansowe rozczarowanie[12]. Martha Coolidge – reżyser filmu, który wyprodukowała m.in. Madonna, zatrudniła Hilary Duff i jej siostrę Haylie Duff do odegrania ról bogatych sióstr, które muszą walczyć o odzyskanie fortuny. Za film Duff była nominowana do następnych dwóch Złotych Malin 24 stycznia 2007[13]. Film ukazał się w europejskich kinach dopiero w marcu 2007 roku, a w Polsce nie wszedł do kin – ukazał się na płytach DVD. W Stanach Zjednoczonych film Dziedziczki został wydany na płytach 12 grudnia 2006. Z powodu szybkiego nagrywania nowego studyjnego albumu Duff zatytułowanego Dignity, Dziedziczki był jedynym filmem, w którym zagrała w 2006 r.

2007–2008 | edytuj kod

Rok 2007 to kolejny kinowy rok Duff. Wystąpiła w filmie, drugi jest dopiero kręcony, a w kolejnym wraz z siostrą użyczyła głosu. Animowana komputerowo komedia Foodfight! wejdzie do kin w Stanach Zjednoczonych w 2008 r. Reżyser filmu, Larry Kasanoff, powiedział, że jest „absolutnie zachwycony, że siostry Duff są częścią jego obsady”[14].

Hilary Duff odbyła kolejną podróż do Europy, tym razem do Bułgarii, w celu kręcenia filmu War, Inc. W thrillerze Duff gra obok Johna Cusacka, który ogłosił, że cieszy się graniem z panną Duff i że „budzi szacunek w filmie”. Duff kreuje azjatycką gwiazdę pop o imieniu Yonica. Premiera odbyła się w USA 23 maja 2008 roku.

Hilary zagrała jednocześnie jeszcze w dwóch filmach „Greta” i „Safety Glass”. Premiery obu filmów przewidziane są na przełomie 2008/2009 roku.

Kariera muzyczna | edytuj kod

2002–2004 | edytuj kod

Hilary Duff nagrała cover piosenki Brooke McClymont „I Can’t Wait” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu Lizzie McGuire w 2002 r. Cover „The Tiki Tiki Tiki Room” zaśpiewała dla pierwszego albumu kompilacyjnego DisneyMania.

Pierwszym albumem piosenkarki jest Santa Claus Lane wydany w 2002 roku. Jest to kompilacja świątecznych piosenek, która zawiera duety z Lilem Romeo, Christiną Millan i siostrą Duff – Haylie. W asyście Disney Channel tylko singel „Tell Me a Story” zdołał znaleźć się na liście Billboard 200. Tytułowa ścieżka z albumu została dołączona do ścieżki dźwiękowej filmu Śnięty Mikołaj 2. Inna piosenka, „What Christmas Should Be”. została wykorzystana w filmie Fałszywa dwunastka. Duff zaśpiewała kilka piosenek do filmu Lizzie McGuire, włączając w to „Why Not”. która znalazła się w pierwszej dwudziestce hitów w Australii.

Drugim albumem Duff jest Metamorphosis wydany w 2003 roku i zawierający m.in. kompilacje napisane przez takie osobistości jak The Matrix. Album był numerem jeden w USA i Kanadzie, jego sprzedaż była jedną z największych w roku w USA – sprzedano ponad 3,7 mln kopii[15]. Singel „So Yesterday” znalazł się w pierwszej dziesiątce w kilku krajach, a teledysk do niego był jednym z najczęściej nadawanych w MTV. „Come Clean”. kolejny singel, znalazł się w pierwszej czterdziestce hitów w USA, a w wielu innych krajach był w pierwszych dwudziestkach. Trzeci singel „Little Voice” chociaż nie został wydany w USA, został wielkim hitem w Australii i Kanadzie.

Pod koniec 2003 roku, Duff pojechała w swoją pierwszą trasę koncertową – Metamorphosis Club Tour. Wszystkie występy podczas jej trasy sprzedały się lepiej od pokazów Britney Spears czy Christiny Agiulery z tego roku[16]. Hilary wygrała nagrodę dla Najlepszego Nowego Artysty podczas 2004 World Music Awards i dla Najlepszej Artystki podczas Kids Choice Awards 2004[17].

Drugi krążek z serii DisneyMania, DisneyMania 2 został wydany w styczniu 2004 i zawierał m.in. piosenkę śpiewaną przez obie siostry Duff – „The Siamese Cat Song”. Inną piosenkę, „Circle of Life”. zaśpiewała Duff wraz z Disney Channel Stars. Hilary i jej siostra nagrały cover piosenki The Go-Go's Our Lips Are Sealed na potrzeby soundtracku do filmu Historia Kopciuszka (zobacz A Cinderella Story Soundtrack), który zawierał jeszcze dwie inne piosenki Duff[18]. Teledysk do Our Lips Are Sealed był popularny w programie Total Request Live kanału MTV, ale piosenka nie dostała się na listę Billboard Hot 100.

Trzecim albumem jest krążek Hilary Duff (2004), na który piosenki napisała m.in. sama artystka. Płyta ma bardziej rockowy styl niż Metamorphosis. Został wydany na jej siedemnaste urodziny (we wrześniu 2004) i zadebiutował jako numer #2 w USA i numer jeden w Kanadzie. Album sprzedał się w liczbie ponad 1,5 miliona kopii w USA, ale singel „Fly” nie odniósł sukcesu w Stanach, w przeciwieństwie do popularnego teledysku. „Fly” i „Someone's Watching over Me” dostały się w Australii do najlepszej czterdziestki, ale z powodu mniejszego sukcesu albumu od Metamorphosis pozostałe single nie zostały wydane.

Duff wsparła finansowo kampanię Thanks & Giving: All Year Long na rzecz dzieci przebywających w szpitalu St. Jude Children’s Research Hospital.

2005–2006 | edytuj kod

Czwarty album Duff jest zatytułowany Most Wanted i został wydany w 2005 roku. Zawiera jej ulubione piosenki z poprzednich dwóch albumów, remiksy i nowe piosenki inspirowane popowo-rockowymi muzykami jak The Killers i Muse. Hilary uznała, że album nie zawiera jej największych hitów, ale coś jej powiedziało, że czas na nową płytę. Podczas pracy przy Most Wanted, Hilary miała więcej kontroli kreatywności przy pisaniu i produkcji wszystkich nowych utworów wraz z Joelem Maddenem i jego bratem Benjim, niż przy poprzednich albumach. Singel „Wake Up” stał się największym debiutem na liście Billboard Hot 100 i jej największym osiągnięciem w USA, teledysk do piosenki został dobrze przyjęty na MTV. Teledysk do drugiego singla „Beat of My Heart”. też był popularny, ale nie był aż takim hitem w USA. Album debiutował jako numer jeden na liście Billboard 200 i był jej trzecim debiutem, który znalazł się na pierwszym miejscu w Kanadzie zaraz po wydaniu. W marcu 2006 sprzedaż sięgała 1,3 mln kopii[19]. Trasa koncertowa promująca album, Most Wanted Tour, trwała dziewięć miesięcy.

Trzeci kompilacyjny album, 4Ever, został wydany jedynie we Włoszech w 2006 r. Album został wydany jedynie w Italii z powodu dużej ilości włoskich fanów niemających dostępu do niektórych piosenek, remiksów i miksów Duff.

Hilary Duff 9 listopada 2006

W 2006 roku, Hilary nagrała dwie nowe piosenki na pożytek filmu Dziedziczki, był to m.in. cover piosenki Madonny Material Girl (producentem był m.in. Timbaland), który zaśpiewała razem z siostrą. Nagrała również piosenkę zatytułowaną Happy, która została wykorzystana w zwiastunie do filmu, ale nie wydano jej na płytach. Muzyka od piosenki została wykorzystana przy nagrywaniu innego singla Duff, Play with Fire[20].

2007 | edytuj kod

Piątym albumem Duff jest Dignity, który według Total Request Live miał być wydany w Stanach już 5 grudnia 2006, ale z powodu zaangażowania piosenkarki w film War, Inc.[21] premiera została przełożona na luty, a później na kwiecień 2007[22]. Ostatecznie album wydano 3 kwietnia 2007 w Ameryce Północnej, a wszędzie indziej wcześniej. Materiał do niego napisała Kara DioGuardi i Rhett Lawrence[23].

Przy tworzeniu albumu, Duff pracowała z takimi producentami i mikserami muzyki, jak Richard Vission, Tim and Bob, Manny Marroquin i will.i.am[24]. Hilary powiedziała, że w porównaniu do jej wcześniejszej muzyki, płyta jest bardziej „do tańca” i że zostały wykorzystane bardziej realne instrumenty. „Dokładnie nie wiem, jak wytłumaczyć to co robimy, ale to jest zabawne i rytmiczne i inne, coś nowego dla mnie. To jest naprawdę super”. powiedziała[25]. Duff opisała również album jako „brzmienie trochę mniej poprockowe i bardziej elektroniczne[26]. Krążek ma dwie wersje: standardową edycję i deluxe zawierającą bonusowe piosenki i DVD.

Pierwszy singel Play with Fire stał się głównym hitem klubów, a w radiach był rozpowszechniany od sierpnia 2006, lecz nie znalazł się wysoko w amerykańskich rankingach. Drugi singel, With Love, został rozpowszechniony na początku 2007 r. i osiągnął radiowy sukces oraz dostał się do najlepszej czterdziestki. Teledysk do singla został także użyty reklamowo dla pierwszego zapachu Duff – With Love, który został wypuszczony we wrześniu 2006 roku. Trzeci singel Stranger zajął drugie miejsce w Bułgarii i trzecie w Czechach. W USA był numerem jeden klubowych hitów.

Pozostała działalność | edytuj kod

Hilary Duff 12 marca 2004 wypuściła własną linię ubrań dla nastolatek „Stuff By Hilary Duff”, która była rozprowadzana przez Target Stores w Stanach Zjednoczonych, Kmart w Australii, Zellers w Kanadzie i Edgars w Republice Południowej Afryki. Spółka zaczęła od ubrań, ale powiększyła działania do mebli, zapachów i biżuterii. Wszystko przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 19 lat.

Playmates Toys zrobiło „laleczkę sław” (celebrity doll) na jej podobieństwo w 2004[27] We wrześniu 2004 Duff wypuściła na rynek własną linię perfum, With Love, którą zareklamowała w The View[28].

Duff i jej pies Lola pojawiły się w grze Electronic Arts The Sims 2: Zwierzaki wydanej w październiku 2006. W wersji na konsole postać Duff odwiedza parcele publiczne i gracze mogli poznać z nią i jej psem własne simy. Jednakże w wydaniu na PC, gracze mogli pobrać sima Duff ze strony internetowej Maxisa przed 31 grudnia, a zarówno ona i jej pies są zwykłymi simami[29]. Duff, tak, jak Paris Hilton i Jessica Simpson, została skrytykowana za jej ukazywanie psów częściej jako modny dodatek, niż zwierzę[30].

Życie prywatne | edytuj kod

Duff w 2002 roku zaczęła umawiać się z piosenkarzem Aaronem Carterem. Spotkali się podczas kręcenia serialu Lizzie McGuire, kiedy ten grał niewielką rolę w odcinku świątecznym. Związek przetrwał półtora roku. Doniesiono, że Carter porzucił aktorkę Lindsay Lohan dla Duff. Powiedział, że też jest zdradzony przez Duff z jej najlepszym przyjacielem. Że Duff „ma złamane serce” i że przeprasza za swoje zachowanie[31]. Później Duff i Lohan obwieściły, że się nawzajem nienawidzą za związki z Carterem[32].

Na rok 2007 Duff i Lohan są nastawione do siebie pokojowo. 2 kwietnia Duff i jej siostra Haylie zaprosiły Lohan na przyjęcie z okazji ukazania się ostatniego albumu Duff, Dignity[33].

W latach 2004–2006, Duff umawiała się z Joelem Maddenem, piosenkarzem zespołu Good Charlotte[34]. Matka Duff, Susan, ogłosiła ich związek w czerwcu 2005 r. w wywiadzie dla magazynu Seventeen, po długim okresie plotek w brukowcach[35].

Od lewego, dolnego rogu: Joel Madden, Alyssa Weishoff, Hilary Duff, rodzina Alyssy; 10 czerwca 2005

W czerwcu 2006 w artykule w magazynie ELLE, pojawiły się cytowane słowa Duff: „...(dziewictwo) jest na pewno czymś, co w sobie lubię. To nie znaczy, że nie myślę o seksie, ponieważ wszyscy, których znam mają pierwszy raz za sobą i chce się do nich dołączyć”[36]. Później, Duff powiedziała MuchMusic, że cytowane słowa nigdy nie zostały przez nią wypowiedziane, i że ten temat jest „zdecydowanie czymś, o czym nie chce rozmawiać...”[37]. Duff i Madden zerwali ze sobą w grudniu 2006 r.[38]

Pod koniec 2006 r. Duff podjęła walkę prawną przeciwko domniemanemu prześladowcy i jego współlokatorowi[39]. Policja przeprowadziła dochodzenie w tej sprawie. Trzeciego listopada 2006 roku prześladowca Duff, Maksim Miakovsky, został aresztowany za groźby o zabiciu Duff tego weekendu. Został oskarżony o rozprowadzaniu pogróżek i prześladowanie. Przyleciał do USA „wyłącznie w celu spotkania i romantycznego zbliżenia się po pani Duff”. Miakovsky przebywa w więzieniu Manhattan Beach, a jego kaucja wynosi 200 tys. dolarów[40]. Dziewiętnastego stycznia 2007 Miakovsky został skazany na 117 dni więzienia i pięć lat nadzoru kuratorskiego po wystąpieniu obrony o zmniejszenie wyroku, jak twierdzi Associated Press[41].

Duff należy do kilku organizacji charytatywnych, jest entuzjastką praw zwierząt, członkinią „Kids with a Cause”[42] i przekazała 250 tys. dolarów dla ofiar huraganu Katrina[43].

Pod koniec sierpnia 2006 r. Duff pojechała do szkoły podstawowej w Nowym Orleanie i pracowała z USA Harvest przy rozdzielaniu jedzenia. W 2005 r. podarowała ok. 2,5 mln posiłków ofiarom huraganu[44].

W sierpniu 2006 Duff powiedziała, że otrzymała wzmacniający materiał nazębny, ponieważ odłamał jej się kawałeczek przedniego zęba na mikrofonie podczas koncertu[45]. W internecie, fani Duff narzekali, że dostała za dużo materiału przez co miała „wygląd konia”. Po czym Duff zmniejszyła „nowe” zęby do rozmiaru oryginalnych[46][47]. Pod koniec 2005 roku Duff zrobiła sobie miesięczną przerwę od pracy jako spóźniony prezent urodzinowy. Powiedziała, że chciała wziąć krótki oddech po wydaniu Most Wanted i napisaniu trzech nowych piosenek dla niej, nakręceniu trzech filmów i przejechaniu trasy koncertowej „Still Most Wanted Tour”. W 2005 r. Duff pojawiła się odchudzona, co sprowokowało media do spekulacji na ten temat. Plotki donosiły, że Hilary cierpi na zaburzenia jedzenia, co sama zainteresowana zdementowała[48]. Duff wypowiedziała się podczas australijskiego show Today Tonight, że straciła wagę prowadząc bardziej aktywny tryb życia.

Później, artykuł w Digital Spy ogłosił, że w 2006 r. Duff schudła do amerykańskiego rozmiaru zero, po przeczytaniu, że wygląda, jakby przytyła 15 funtów (ok. 6 kg)[49]. Niedawno powiedziała, że czuła nacisk na bycie szczupłym; oświadczyła, że jest dostrzegana przez media za grubą albo za chudą. Duff nazwała to „orzeczeniem i zamierzeniem”[50].

14 sierpnia 2010 aktorka i piosenkarka poślubiła Mike’a Comrie, kanadyjskiego hokeistę NHL. Para zaręczyła się w lutym 2010 roku po dwóch latach znajomości. 20 marca 2012 roku przyszło na świat ich pierwsze dziecko, syn Luca Cruz Comrie. 10 stycznia 2014 roku Duff i Comrie oświadczyli, że wspólnie zadecydowali o separacji, ale podejmą wszelkie wysiłki aby wspólnie wychowywać syna[51]. Aktorka złożyła pozew o rozwód przeszło rok później, w lutym 2015 roku[52]. Rozwód został sfinalizowany w lutym 2016 roku. Przed ślubem para podpisała intercyzę; po rozwodzie Hilary nadal jest właścicielką posiadłości Beverly Hills, choć Comrie otrzymał od niej równowartość swojego udziału w nieruchomości w wysokości blisko 2,5 miliona dolarów[53].

Od 2017 jest związana z wokalistą i DJ-em Matthew Komą, w 2018 na świat przyszła ich córka Banks Violet Bair[54]. Para zaręczyła się w maju 2019[55].

Filmografia | edytuj kod

Pozostałe role | edytuj kod

Duff wystąpiła kilka razy w serialach telewizyjnych, pierwszy raz jako chore dziecko w serialu medycznym Szpital Dobrej Nadziei (Chicago Hope) w marcu 2000 r. W 2003 zagrała w odcinku The George Lopez Show jako sprzedawczyni, a dwa lata później ponownie wystąpiła w tym samym serialu jako feministyczna przyjaciółka poetki Carmen (Masiela Lusha). Zagrała razem z siostrą Haylie członkinie grupy popowej lat 60. XX wieku The Shangri-Las w American Dreams w 2003. W 2005 r. w jednym odcinku zagrała koleżankę z klasy i wielbicielkę tytułowej postaci z serialu Joan z Arkadii (Joan of Arcadia). Podczas trasy koncertowej Most Wanted wystąpiła w Guadalajarze w Meksyku, gdzie nakręciła krótki występ w serialu dla młodzieży Rebelde. Duff wystąpiła gościnnie 27 kwietnia 2007 podczas premiery trzeciego sezonu The Andy Milonakis Show.

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Hilary Duff.

Albumy studyjne | edytuj kod

 1. Metamorphosis (2003)
 2. Hilary Duff (2004)
 3. Dignity (2007)
 4. Breath In. Breath Out. (2015)

Kompilacje | edytuj kod

 1. Santa Claus Lane (2002, kompilacja bożonarodzeniowa)
 2. Most Wanted (2005, kompilacja singli)
 3. 4Ever (2006, kompilacja singli, tylko na rynek włoski)
 4. Best Of (2008, kompilacja singli w tym 2 nowe piosenki i remixy)

Nagrody | edytuj kod

Nominacje | edytuj kod

 • 2003 Fort Myers Beach Film Festival Nagroda dla wschodzącej gwiazdy (Rising Star Award)

Young Artist Award | edytuj kod

Kids’ Choice Awards | edytuj kod

Teen Choice Award | edytuj kod

Złota Malina | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. The focus is on Hilary, USA Today 2.04.2007.
 2. a b c d e Richard Huff, A very busy Miss 'Lizzie', New York Daily News, 1.12.2002 [1].
 3. A Cinderella Story The Numbers.
 4. Tone deaf, TV Guide Online.
 5. Randy Cordova, Raise Your Voise, The Arizona Republic, 8.10.2004.
 6. Ken Hanke Movies: Raise Your Voice, Mountain Xpress, 10.2004.
 7. Review: Raise Your Voice, The Atlanta Journal-Constitution, 8.10.2004 [2].
 8. Raise Your Voise Box Office MOJO.
 9. 2004 RAZZIE Nominees and & Winners, The Official Razzie Forums, 5.12.2005 [3].
 10. The Perfect Man Box Office MOJO.
 11. 2004 RAZZIE Nominees and & Winners, The Official Razzie Forums, 6.03.2006 [4].
 12. Material Girls Box Office MOJO.
 13. 2004 RAZZIE Nominees and & Winners, The Official Razzie Forums, 24.01.2007 [5].
 14. Animated Foodfight! at Lions Gate Comingsoon.net 22.03.2005.
 15. Chris Harris, Hilary Duff Lines Up 32 Summer Dates, MTV News, 20.05.2005
 16. Nick Duerden, The Golden Girl, Blender, 10.2004.
 17. Biography for Hilary Duff, IMDB.
 18. Krista Desens, Hilary Duff Records New Album, Net Music Countdown, 27.05.2004 [6].
 19. US Billboard Charts, UKMIX, 29.04.2006.
 20. Mike Bell: Exclusive interview with Hilary Duff. Jam! Showbiz, 2006-01-10. [zarchiwizowane z tego adresu.
 21. Nicole Feenstra, Hilary Duff’s Album Pushed Back Again, andPoP, 10.12.2006 [7]
 22. Girl Next, Hollywood Records.
 23. Jennifer Vineyard, „Hilary Duff: Psychedelic Dance Star? Singer Shoots Trippy Clip For New Single, MTV News, 3.08.2006 [8].
 24. Hilary’s upcoming album..., Oficjalna strona, 16.01.2007.
 25. For The Record: Quick News On Hilary Duff, 'American Idol,' Kate Hudson, Travis Barker, Shanna Moakler & More, MTV News, 14.08.2006 [9].
 26. New Duff album to debut this fall, United Press International, 20.08.2006 [10].
 27. For The Record: Quick News On Pink, Ashanti And Ja Rule, Beatles And Fred Durst, Tony Thompson, MTV News, 13.11.2003 [11].
 28. With Love Perfumee – Oficjalna strona perfum.
 29. Hilary Duff to Appear in EA’s The Sims 2 Pets, The Sims Online, 10.05.2006 [12].
 30. Paris sends wrong message, Sunday Mail, 11.03.2007.
 31. CARTER REVEALS ALL ABOUT HILARY AND LINDSAY LOVE TRIANGLE, ContactMusic, 02.18.2005 [13].
 32. Jeannette Walls, Lohan says Duff rebuffed her peace attempt, MSNBC, 31.08.2005 [14].
 33. Lindsay & Hilary Bury the Hatchet to Celebrate Dignity, PopSugar, 04.03.2007 [15].
 34. Hilary & Joel: No Marriage Now, Teen People, 05.01.2006.
 35. How Hilary Found 'The Perfect Man', ExtraTV, 16.06.2005.
 36. Hilary Duff Is Saving Herself for Marriage, Starpulse, 16.06.2006.
 37. Hilary Denies Elle Virginity Quotes, MuchMusic, 27.07.2006.
 38. For The Record: Quick News On Raekwon, Jay-Z, Redman, Britney, Pharrell, Jeezy, Nick Lachey & More, MTV News, 29.11.2006 [16].
 39. Kate Lanahan, Hilary Duff and Joel Madden have a stalker, The Bosh, 16.10.2006 [17].
 40. TMZ Staff, Man Busted After Allegedly Threatening to Kill Duff, tmz.com, 05.11.2006
 41. Man Sentenced to Jail for Stalking Hilary Duff, Teen People, 20.01.2007 [18].
 42. Hilary Duff turns from tunes to toys to help visually impaired children, CNIB [19].
 43. Hilary Duff Donates $250,000 To Katrina’s Victims, SoftPedia, 03.09.2005 [20].
 44. Hilary Duff Visits Hurricane Victims on First Anniversary of Storm, Modern Guitars Magazine, 22.08.2006 [21].
 45. Duff Has Veneers To Cover Bad Teeth, TeenMusic, 25.08.2005.
 46. Hilary Duff, StyleWath.
 47. Stuff about Duff, Live Journal, 28.11.2006.
 48. DUFF BLASTS EATING DISORDER CLAIMS, ContactMusic.
 49. Nick Levine, Hilary Duff blames media for weight loss, Digitalspy, 19.03.2007 [22].
 50. Hilary Duff says she has no weight problems, but feels pressure to be thin, Yahoo Canada, 01.04.2007 [23].
 51. Hilary Duff Separates from Mike Comrie | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 52. Hilary Duff Divorces Mike Comrie: Report | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 53. Hilary Duff’s Divorce From Former NHL Star Mike Comrie Finalized | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 54. Karen Mizoguchi, Jen Juneau: Hilary Duff and Matthew Koma Welcome Daughter Banks Violet: She’s ‘Absolute Magic’. People.com, 2018-10-29. [dostęp 2019-08-29].
 55. Aurelie Corinthios: Hilary Duff Is Engaged to Matthew Koma. People.com, 2019-05-09. [dostęp 2019-05-12].
 56. Agent Cody Banks, Box Office MOJO.
 57. Lizzie McGuire Movie, Box Office MOJO.
 58. Cheaper by the Dozen, Box Office MOJO.
 59. A Cinderella Story, Box Office MOJO.
 60. Raise Your Voise, Box Office MOJO.
 61. The Perfect Man, Box Office MOJO.
 62. Cheaper by the Dozen 2, Box Office MOJO.
 63. Material Girls, Box Office MOJO.

Artykuły | edytuj kod

 • Kirsten Heysen, Our Teresa may lose job, The Herald Sun, 14.08.2006

Rankingi | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Hilary Duff" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy