Hiszpanie


Hiszpanie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 24 paź 2020. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hiszpanienaród romański zamieszkujący głównie Hiszpanię (73% ludności[1]), posługujący się językiem hiszpańskim.

Spis treści

Etnogeneza | edytuj kod

W etnogenezie Hiszpanów uczestniczyło wiele grup etnicznych, na początku byli to głównie Iberowie, a w VI w. p.n.e. także Celtowie. W II w. p.n.e. Hiszpanie ulegli romanizacji. W V-VIII w. n.e. na tereny zamieszkałe przez Hiszpanów przybyli Germanie, a następnie w VIII-XV w. n.e Arabowie. Rekonkwista oraz powstanie zjednoczonego, scentralizowanego Królestwa Hiszpanii w XV w. miały duży wpływ na kształtowanie się narodu hiszpańskiego. Na kulturę mieszkańców całego kraju największy wpływ stopniowo wywierać zaczęła Kastylia.

Religia | edytuj kod

Większość Hiszpanów wyznaje katolicyzm (schrystianizowani w I-V w. n.e.).

Kultura | edytuj kod

Tradycyjne zajęcia Hiszpanów to pasterstwo, sadownictwo, rybołówstwo, rzemiosło i uprawa roślin. Hiszpanie posiadają bogaty folklor muzyczny i taneczny, rozwinięty kult lokalnych świętych. Popularną formą rozrywki w Hiszpanii jest oglądanie korridy. W kulturze ludowej widać wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi regionami Hiszpanii: świadomość regionalnej tożsamości, własne dialekty i tradycje.

Hiszpanie w Ameryce | edytuj kod

Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba zapoczątkowało okres zasiedlania Ameryki przez ludność europejską. Z Europy przybyli Hiszpanie, którzy tworzyli podstawowy skład etniczny i wywierali największy wpływ kulturowy w Ameryce Łacińskiej. Zaczęły powstawać mieszane związki Hiszpanów z Indianami. Ich potomkami są Metysi, którzy obecnie pod względem liczebności dominują w Ameryce Łacińskiej. Amerykę Łacińską zamieszkują również osoby w stu procentach krwi hiszpańskiej (Kreole). Dominują oni w Argentynie, Urugwaju i Brazylii. Obecnie Amerykę zamieszkuje około 90 mln hiszpańskich Kreoli i 400 mln hiszpańskich Metysów.

Galisyjczycy dominują tylko w Argentynie (70% hiszpańskich Argentyńczyków to Galisyjczycy). Wiele osób pochodzenia hiszpańskiego (Kreole i Metysi) odziedziczyło kulturę hiszpańską, np. rytualną walkę z bykiem - korridę, która dobrze znana jest w Meksyku, Ekwadorze, Kolumbii, Peru i Wenezueli.


Przypisy | edytuj kod

  1. Punkt Informacji Europejskiej, www.from.okay.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Hiszpanie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy