Homogyne alpina


Podbiałek alpejski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Homogyne alpina) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podbiałek alpejski (Homogyne alpina L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje w południowej i środkowej Europie. W Polsce wyłącznie w Karpatach i Sudetach.

Morfologia Pokrój Skupisko podbiałka Koszyczek

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Roślina górska z rozłogami zakończonymi różyczkami liściowymi.
Łodyga
Łodygi kwiatostanowe wełniasto-włosiste o wysokości do 30 cm, pokryte łuskowatymi liśćmi. Kłącze czołgające z licznymi i owłosionymi rozłogami.
Liście
Nieduże na długich ogonkach o unerwieniu siatkowym, lśniące, skórzaste, odziomkowe okrągławo-sercowate z płytkimi lekko owalnymi zatokami na obrzeżu, pokryte od spodu srebrzystym meszkiem. Pojawiają się pod koniec kwitnienia.
Kwiaty
Zebrane w pojedyncze, fioletowo-różowe koszyczki. Na brzegu koszyczka liczne języczkowate kwiaty żeńskie, w środku obupłciowe, lecz płonne kwiaty rurkowate. Pokazują się, zanim rozwiną się liście.
Owoce
Nagie niełupki z białym puchem kielichowym.

Biologia i ekologia | edytuj kod

 Zobacz też: Rośliny tatrzańskie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-04-15]  (ang.).
  2. a b The Plant List. [dostęp 2012-07-03].
  3. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  4. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  2. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Homogyne alpina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy