Howard Hughes


Howard Hughes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Howard Hughes (ur. 24 grudnia 1905 w Humble, zm. 5 kwietnia 1976 w Houston) – amerykański miliarder, pilot i konstruktor lotniczy oraz producent filmowy. Fundator Howard Hughes Medical Institute.

W 1935 ustanowił światowy rekord prędkości – 567 km/h, a w 1938 wykonał etapowy lot dookoła świata w czasie 91 godzin.

Celem szybkiego przerzucania przez Ocean Atlantycki olbrzymiej liczby wojska opracował w 1944 projekt gigantycznego wodnosamolotu transportowego H-4 Hercules o rozpiętości skrzydeł 98 m i masie startowej 181 ton. Problemy wykonawcze (konstrukcja drewniana w celu oszczędności metali) opóźniły realizację jedynego prototypu, który Hughes oblatał osobiście w 1947.

Założył wytwórnie lotnicze Hughes Aircraft Company (początkowo produkcja samolotów, z czasem astronautyczna i zbrojeniowa) oraz Hughes Helicopters (produkcja śmigłowców, m.in. OH-6 Cayuse i AH-64 Apache).

Wyreżyserował dwa filmy: Aniołowie piekieł (Hell’s Angels, 1930) i Wyjęty spod prawa (The Outlaw, 1943).

Pod koniec życia odseparował się od świata i związał z mormonami. Według niektórych źródeł zapadł na chorobę psychiczną. Po śmierci Hughesa toczyły się głośne procesy spadkowe o jego wielomiliardowy majątek.

Życie Hughesa stało się podstawą trzech filmów, m.in. Aviator (2004) w reżyserii Martina Scorsese.

Postać Howarda Hughesa była pierwowzorem do stworzenia postaci Roberta Edwina House’a, pełni on role jednego z antagonistów gry Fallout: New Vegas.

Bibliografia | edytuj kod

  • Charles Higham, Howard Hughes – brawura, szaleństwo, tajemnica, przeł. Wanda Gadomska-Bounakoff, Świat Książki, Warszawa 2005, ​ISBN 83-7391-627-X​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Howard Hughes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy