Hrabstwo Burgundii


Na mapach: 47,092222°N 5,489722°E/47,092222 5,489722

Hrabstwo Burgundii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Herb hrabstwa Burgundii do XIII wieku

Hrabstwo Burgundii lub też Wolne Hrabstwo Burgundii (fr. Franche Comté de Bourgogne, niem. Freigrafschaft Burgund), znane też z francuskiego jako Franche-Comté – państwo feudalne, istniejące w latach 986-1477, początkowo w ramach Królestwa Burgundii, a następnie (od 1032) w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Granice hrabstwa pokrywały się z obecnymi granicami francuskiego regionu Franche-Comté. Obecna nazwa tej prowincji już w średniowieczu stosowana była jako potoczne określenie tego terytorium.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W latach 986-1477 istniało Hrabstwo Burgundii.

W 1477 roku wraz ze śmiercią księcia Karola Zuchwałego pod murami Nancy książęca linia męska wygasła. Doprowadziło to do przejęcia właściwego księstwa Burgundii przez koronę francuską. Natomiast Hrabstwo Burgundii wraz z Niderlandami Burgundzkimi przeszły w ręce córki Karola Marii, żony późniejszego cesarza Maksymiliana I z dynastii Habsburgów[1]. Po śmierci Marii i krótkim panowaniu jej syna, ziemie te przeszły na jej wnuka – Karola Habsburga, późniejszego cesarza rzymskiego i króla Hiszpanii. Po jego abdykacji dziedzictwo burgundzkie wraz m.in. z Hiszpanią przeszło pod władanie syna Karola, Filipa II. W 1672 wybuchła tzw. wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską. W wyniku klęski Hiszpanii podpisano traktatu z Nijmegen na mocy którego Hrabstwo Burgundii włączono do Francji jako odrębny departament.

Tytuł władcy | edytuj kod

Hrabiowie Burgundii tytułowali się początkowo wolnymi hrabiami Burgundii z czasem w użyciu stał się powszechny tytuł hrabia palatyn Burgundii. Hrabstwo Burgundii w latach 1384-1477 weszło w unię z księstwem Burgundii. Po śmierci Karola Zuchwałego, jego córka, mimo że utraciła ziemię księstwa Burgundii, nadal tytułowała się księżną Burgundii. Podobnie robili wszyscy jej następcy, tytułując się książętami i hrabiami Burgundii.

Władcy Burgundii | edytuj kod

 Osobny artykuł: Hrabiowie Burgundii.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zapomniana potęga średniowiecznej Europy - PCh24.pl - prawa strona internetu. Portal informacyjny. Opinie i komentarze w dobrym stylu, www.pch24.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Hrabstwo Burgundii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy