Hwangju


Hwangju w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hwangju (kor. 황주군, Hwangju-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Hwanghae Północne. W 2008 roku liczył 155 215 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami Ŭnch'ŏn (prowincja Hwanghae Południowe) od zachodu, Yŏnt'an od wschodu, Sang'wŏn od północnego wschodu, a także z powiatem Chunghwa i z należącą do stolicy kraju, Pjongjangu, dzielnicą Kangnam od północy, a także z miastem Songnim od północnego zachodu. Przez powiat przebiega linia kolejowa P'yŏngbu o długości 187 km, łącząca Pjongjang z miastem Kaesŏng przy granicy z Koreą Południową, a także 13-kilometrowa linia Songnim z Hwangju do stacji Songnim[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej powiat składał się z 13 miejscowości (kor. myŏn) oraz 127 wsi (kor. ri). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Hwangju, Chu'nam, Ch'ŏngnyong, Samjŏn, Yŏngp'ung, Kusŏng, Ch'ŏngsu, Hŭkgyo, Ch'ŏnju (11 wsi – wszystkie miejscowości poprzednio znajdowały się w powiecie Hwangju) i Junghwa (1 wieś – z powiatu Chunghwa). Powiat Hwangju składał się wówczas z jednego miasteczka (Hwangju-ŭp) i 25 wsi.

Gospodarka | edytuj kod

Lokalna gospodarka oparta jest na rolnictwie. Na terenie powiatu znajdują się uprawy.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Bibliografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  3. Kokubu Hayato, 将軍様の鉄道 (Shōgun-sama no Tetsudō) (jap.), ​ISBN 978-4-10-303731-6​.
Na podstawie artykułu: "Hwangju" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy