IBM


Na mapach: 41°06′29,2″N 73°43′13,1″W/41,108111 -73,720306

IBM w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania IBM Watson

International Business Machines Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo, będące jednym z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych na świecie.

Obecnie przedsiębiorstwo oferuje rozwiązania w oparciu o usługi doradcze i informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt. Jej główną siedzibą jest Armonk w pobliżu Nowego Jorku.

Zatrudniając 383 tys. pracowników na całym świecie[1] i osiągając przychód w wysokości 73.6 miliardów USD (2020), przedsiębiorstwo osiągnęło zysk w wysokości 5.5 miliarda USD[2]. IBM jest największym przedsiębiorstwem branży informatycznej świata[potrzebny przypis]. Posiada przedstawicielstwa w 170[3] krajach. Jej akcje notowane są na New York Stock Exchange od 11 listopada 1915.

IBM zajmuje się praktycznie każdym segmentem rynku informatycznego, poczynając od komputerów klasy mainframe, a kończąc na nanotechnologii. Od kilku lat coraz większe znaczenie w przedsiębiorstwie mają usługi konsultingowe, a nie, jak wcześniej, produkcja. Samuel J. Palmisano wybrany został na CEO w styczniu 2002 właśnie za swój wkład w rozwój działalności konsultingowej przedsiębiorstwa (rozwinięcie działu Global Business Services).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Komputer IBM PC 5150

Początki IBM sięgają czasów przed wynalezieniem komputera. Przedsiębiorstwo zostało zapoczątkowane jako Computing Tabulating Recording (CTR) Corporation. 16 czerwca 1911 w Binghamton (Nowy Jork) przedsiębiorstwo wchłonęło trzy inne firmy: Tabulating Machine Company, Computing Scale Company of America i International Time Recording Company. Prezesem przedsiębiorstwa był w tym okresie Herman Hollerith. 14 lutego 1924 przedsiębiorstwo CTR zmieniło swoją nazwę na International Business Machines Corporation.

Firmy, z których powstał CTR wytwarzały rozmaite produkty, między innymi systemy pomiaru czasu pracy, wagi, krajalnice do mięsa i karty perforowane. Z czasem CTR skoncentrował się głównie na kartach perforowanych, zaprzestając działalności w pozostałych dziedzinach.

IBM PC | edytuj kod

Premiera komputera osobistego przedsiębiorstwa IBM miała miejsce 12 sierpnia 1981 w nowojorskim hotelu Astoria, pięć lat po premierze komputera Apple I przedsiębiorstwa Apple Computer.

Komputer posiadał 16 kB pamięci RAM, zamiast twardego dysku stację dyskietek 5,25" o pojemności 180 kB i kosztował ponad 2,5 tys. dolarów. Jego wyprodukowanie zajęło przedsiębiorstwu rok.

Za ojca obecnego komputera osobistego uważa się Philipa Estridge’a, szefa laboratorium IBM, który przy opracowywaniu prototypu postanowił skorzystać z podzespołów ogólnodostępnych na rynku – dotychczas przy konstrukcji dużych maszyn IBM zawsze korzystał z własnych części. Napisanie systemu operacyjnego do nowego komputera zlecono maleńkiemu wówczas przedsiębiorstwu Microsoft z Seattle, której właścicielem był 25-letni Bill Gates.

Po czterech latach od premiery dział sprzedaży PC zatrudniał już 10 tys. osób i przyniósł przedsiębiorstwu IBM 4,5 mld dolarów obrotu. Stało się tak dzięki udostępnieniu innym przedsiębiorstwom licencji na produkcję podobnych maszyn (zwanych potocznie pecetami), co uważa się[kto?] za decyzję mającą ogromny wpływ na rynek.

W II kwartale 2005 roku za 650 mln dolarów w gotówce oraz wart 600 mln dolarów pakiet 18,9% akcji, IBM sprzedał swój dział komputerów PC chińskiemu przedsiębiorstwu Lenovo, lokującemu się na 9. miejscu w czołówce światowych producentów komputerów osobistych. Między innymi dzięki tej transakcji Lenovo zajmuje 1. miejsce na świecie pod względem sprzedaży[4].

Technologia IBM | edytuj kod

IBM nie wynalazł komputera osobistego, ale stworzona przez niego w 1981 roku architektura stała się przemysłowym standardem. Microsoft i Intel zostali czołowymi dostawcami dwóch głównych części tej architektury.

IBM opracował wiele kluczowych technologii używanych w informatyce, między innymi dysk twardy Winchester, kursor oraz dyskietkę.

IBM jest producentem systemów operacyjnych AIX, OS/2, PC-DOS, opracował również wiele standardów komputerowych np. MCA, złącze klawiatury i myszy typu PS/2 i VGA.

Logo zostało zaprojektowane przez Paula Randa.

Około 1992 roku przedsiębiorstwo IBM weszło na rynek rozrywki, produkując stacjonarną konsolę do gier Atari Jaguar.

Działy IBM | edytuj kod

Główne działy IBM to:

 • IBM Global Business Services – doradztwo biznesowe,
 • IBM Global Technology Services – budowa i modernizacja infrastruktury informatycznej,
 • IBM Software Group – dostarczanie rozwiązań softwarowych,
 • IBM Systems and Technology Group – dostarczanie rozwiązań hardwarowych.

IBM i Holocaust | edytuj kod

Technologia IBM w postaci kart perforowanych Hermana Holleritha została wykorzystana w okresie III Rzeszy podczas II wojny światowej dla zwiększenia efektywności identyfikacji osób pochodzenia żydowskiego, polskiego, komunistów i innych „wrogów Rzeszy”[5]. Technologia została dostarczona władzom III Rzeszy przez niemiecki oddział amerykańskiego koncernu informatycznego Dehomag. W książce IBM i Holocaust[6] Edwin Black, przedstawił drobiazgową analizę działalności IBM – Dehomag.

Kultura przedsiębiorstwa | edytuj kod

Na przestrzeni lat IBM stawał się coraz bardziej zorientowany technologicznie; w 2003 roku ponad 178 tys. pracowników było związanych z procesem technologicznym, z czego 38 tys. pracowało nad oprogramowaniem.

Dawniej pracownika przedsiębiorstwa cechował niebieski garnitur, biała koszula i ciemny krawat. Od początku lat 90. IBM rozluźnił te wymagania i obecnie pracownicy przedsiębiorstwa nie wyróżniają się pod tym względem od pracowników innych przedsiębiorstw.

W ostatnich latach (od co najmniej 1999 i powstania IBM Linux Technology Center)[7] IBM zaangażował się w ruch Open Source. Przedsiębiorstwo zainwestowało miliardy dolarów w usługi i oprogramowanie oparte na GNU/Linuksie.

IBM w Polsce | edytuj kod

W Polsce przedsiębiorstwo IBM pojawiło się w roku 1935, otwierając przedstawicielstwo w Warszawie. W kolejnych latach funkcjonowało zgodnie z prawem polskim jako:

 • 1935 – Polski Hollerith,
 • 1938 – Watson Business Machines,
 • 1966 – IBM ROECE Marketing,
 • 1978 – Biuro IBM WT EMEA.

Od 1983 powstawały przedstawicielstwa krajowe i ośrodki specjalistyczne:

 • 1983 – EXIMPOL,
 • 1988 – IAIZ,
 • 1989 – DERNAN,
 • 1991 – IBM Polska (Warszawa),
 • 1996 – Centrum Edukacyjne IBM (Warszawa),
 • 2000 – Centrum Obliczeniowe IBM (Warszawa) – usługi outsourcingowe,
 • 2003 – IBM Innovation Center – wspieranie rozwoju aplikacji,
 • 2005 – IBM Software Laboratory in Central Eastern Europe (Kraków) – projektowanie i implementowanie produktów softwarowych,
 • 2009 – IBM Integrated Delivery Centre Poland (Wrocław)[8].
 • 2012 – Security Operation Center Wrocław,
 • 2014 – IBM Client Innovation Center Katowice.

Obecnie IBM posiada oddziały w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

Zaangażowanie społeczne IBM Polska | edytuj kod

Projekty społecznego zaangażowania IBM Polska to między innymi:

 • Inicjatywa Akademicka – wspieranie edukacji w zakresie nowoczesnych technologii oraz rozwijania współpracy przedsiębiorstwa z uczelniami wyższymi z całego świata. W programie uczestniczy ponad 150 uczelni z całego świata, w tym 31 z Polski.
 • W 2010 roku przedsiębiorstwo IBM była głównym sponsorem EuroPride[9].

Kontrowersje | edytuj kod

W styczniu 2012 CBA zatrzymało byłego dyrektora polskiego przedstawicielstwa IBM w związku z korupcją w przetargach organizowanych przez MSWiA[10].

Zobacz też | edytuj kod

IBM Lotus Software:

Przypisy | edytuj kod

 1. a b International Business Machines Corp. (ang.). The Wall Street Journal. [dostęp 2021-01-22].
 2. a b c d e IBM Reports 2020 Fourth-Quarter and Full-Year Results (ang.). [dostęp 2021-01-22].
 3. 2008 IBM Annual Report, s. 13.
 4. Sprzedaż komputerów ciągle spada. Może być lepiej?, „AntyWeb”, 12 kwietnia 2016 [dostęp 2017-04-04]  (pol.).
 5. The Nazi Party:IBM & „Death’s Calculator w Jewish Virtual Library.
 6. IBM and the Holocaust: The Strategic Alliance between Nazi Germany and America’s Most Powerful Corporation.
 7. IBM Linux Technology Center – United States, www-03.ibm.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 8. Informacje o IBM.
 9. sponsorzy i partnerzy – EuroPride 2010 Warsaw.
 10. Gazeta Wyborcza 11 stycznia 2012 r.

Bibliografia | edytuj kod

 • Edwin Black, IBM i holocaust. Strategiczny sojusz hitlerowskich Niemiec z amerykańską korporacją, Muza SA, 2001, ​ISBN 83-7200-759-4​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przedsiębiorstwa Dow Jones Industrial Average 30

Kontrola autorytatywna (software house):
Na podstawie artykułu: "IBM" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy