IJ (rzeka)


IJ (rzeka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

IJ (wymowa: [ɛi̯]), rzeka w Holandii[1], w prowincji Noord-Holland łącząca Markermeer południową część jeziora IJsselmeer z Morzem Północnym. Przepływa przez Amsterdam dzieląc go na dwie części południową i północną[2]. Uchodzi do morza w miejscowości IJmuiden. Odcinkiem łączącym IJ z morzem jest Kanał Morza Północnego[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kiedyś IJ była zatoką Morza Północnego wcinającą się od północy ku południowi w głąb lądu. Poprzez systematyczne osuszanie terenów Holandii i tworzenie polderów powierzchnia zatoki się zmniejszała. A w roku 1932 po wybudowaniu 30 kilometrowej tamy Afsluitdijk odcinającej zatokę od morza powstało słodkowodne jezioro IJsselmeer. Tama ta spowodowała dalsze osuszanie terenów i zmniejszanie się powierzchni wodnych z powodu różnicy poziomów wody po obu stronach tamy. Poziom morza jest o 3 metry wyższy od poziomu jeziora[4]. W wyniku tego procesu jeden z cieków wodnych będący odnogą łącząca jezioro z morzem został nazwany IJ[5].

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Moja Holandia

Reviews IJ

Zobacz też | edytuj kod

IJ - dwuznak języka niderlandzkiego

Przypisy | edytuj kod

  1. Rijkswaterstaat, Rijkswaterstaat, Rijkswaterstaat, IJ, www.rijkswaterstaat.nl [dostęp 2019-09-28]  (niderl.).
  2. Amsterdam, Sprong over het IJ: Snel, makkelijk, veilig naar de overkant, Amsterdam.nl [dostęp 2020-10-14]  (niderl.).
  3. Rijkswaterstaat, Rijkswaterstaat, Rijkswaterstaat, Noordzeekanaal - informatie en waterdata, www.rijkswaterstaat.nl [dostęp 2020-10-14]  (niderl.).
  4. De Afsluitdijk - Popular major dam in Holland, www.holland.com, 17 marca 2011 [dostęp 2020-10-14]  (ang.).
  5. IJ - 7 definities - Encyclo, www.encyclo.nl [dostęp 2020-10-14] .
Na podstawie artykułu: "IJ (rzeka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy