Ignacy (Rumiancew)


Ignacy (Rumiancew) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ignacy, imię świeckie Gieorgij Sierafimowicz Rumiancew (ur. 7 sierpnia 1971 w Czerkizowie) − rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia na Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Lasu na kierunku maszyny liczące, kompleksy, systemy i sieci w 1989. W wieku dwudziestu czterech lat wstąpił jako posłusznik do monasteru św. Jana Teologa w Poszczupowie. Wieczyste śluby mnisze złożył w tym samym klasztorze 20 kwietnia 1997 przed archimandrytą Ablem (Makiedonowem), przyjmując imię Ignacy na cześć św. Ignacego z Athosu. 21 maja 1997 został wyświęcony na hierodiakona przez arcybiskupa riazańskiego Szymona. W latach 1996–1997 uczył się w szkole duchownej w Riazaniu, ponadto od 1996 do 2000 był katechetą w szkole podstawowej w Poszczupowie[1].

W monasterze w Poszczupowie był bibliotekarzem i lektorem, a od 1999 także ekonomem monasteru. 10 grudnia tego samego roku biskup szacki Józef wyświęcił go na hieromnicha. W 2000 ukończył seminarium duchowne w Moskwie, zaś w 2009 – Moskiewską Akademię Duchowną[1]. W 2002 został zwolniony z obowiązków ekonoma monasteru w Poszczupowie i został proboszczem cerkwi św. Mikołaja Jamskiego w Riazaniu, będącego placówką filialną klasztoru. Od 2002 do 2006 był także proboszczem cerkwi Ikony Matki Bożej „Zmiękczenie Złych Serc” przy żeńskiej kolonii wychowawczej w Lgowie. Opiekował się także pacjentami szpitala wojskowego w Riazaniu i znajdującą się przy nim kaplicą św. Łukasza Symferopolskiego. W 2004 został kierownikiem składu książek przy monasterze w Poszczupowie, a w 2006 – ponownie jego ekonomem. W 2009 otrzymał godność igumena[1].

26 grudnia 2012 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa uwarowskiego i kirsanowskiego, pierwszego ordynariusza nowo powstałej eparchii. W związku z tym 30 grudnia 2012 otrzymał godność archimandryty[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 25 stycznia 2013 w cerkwi domowej św. Tatiany Rzymianki przy Uniwersytecie Moskiewskim. W charakterze konsekratorów udział wzięli w niej patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, metropolici sarański i mordowski Warsonofiusz, riazański i michajłowski Paweł, achalciski i kumurdojski Mikołaj (Gruziński Kościół Prawosławny), tambowski i rasskazowski Teodozjusz, arcybiskupi wieriejski Eugeniusz oraz biskup sołniecznogorski Sergiusz[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Игнатий, архимандрит (Румянцев Георгий Серафимович)
  2. В день памяти святой мученицы Татианы Предстоятель Русской Церкви совершил Литургию в домовом храме МГУ и возглавил хиротонию архимандрита Игнатия (Румянцева) во епископа Уваровского и Кирсановского
Sobór Biskupów Rosyjskiego Kościoła PrawosławnegoPatriarcha Święty Synod Metropolici Arcybiskupi Biskupi ordynariusze Biskupi pomocniczy

Szablon uwzględnia hierarchów podlegających bezpośrednio patriarsze Moskwy, duchownych Estońskiego Kościoła Prawosławnego oraz Łotewskiego Kościoła Prawosławnego. Biskupi działający w ramach pozostałych Kościołów autonomicznych i egzarchatów Kościoła występują w odrębnych szablonach.

Na podstawie artykułu: "Ignacy (Rumiancew)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy