Igor Sikorski


Igor Sikorski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Igor Sikorski w 1914 roku Pomnik Igora Sikorskiego w Kijowie

Igor Iwanowicz Sikorski (ros. Игорь Иванович Сикорский) (ur. 25 maja 1889 w Kijowie, zm. 26 października 1972 w Easton, Connecticut) – rosyjski i amerykański konstruktor lotniczy, twórca pierwszych samolotów wielosilnikowych, konstruktor wielu łodzi latających i pierwszych w pełni udanych śmigłowców.

Spis treści

Rodzina | edytuj kod

Igor Sikorski urodził się w Kijowie, w Imperium Rosyjskim jako najmłodsze z pięciorga dzieci wybitnego rosyjskiego psychiatry Iwana Sikorskiego. Rodzina Sikorskich była za czasów Rzeczypospolitej szlachtą zagrodową na Wołyniu. Pradziad i dziad konstruktora byli kapłanami prawosławnymi[1][2][3][4][5].

Dokonania konstruktorskie | edytuj kod

W 1913 skonstruował w Moskwie pierwszy na świecie czterosilnikowy samolot bombowy Ilia Muromiec, który brał udział w I wojnie światowej. W czasie I wojny światowej był jednym z głównych konstruktorów lotniczych Carskich Sił Powietrznych. W 1919 wyemigrował do USA, gdzie – po paru latach pracy jako nauczyciel – założył z pomocą kilku innych rosyjskich emigrantów firmę lotniczą Sikorsky Aero Engineering Company, którą w 1929 zakupił United Aircraft. Przedsiębiorstwo Sikorskiego było częścią United Technologies Corporation aż do lipca 2015 roku, kiedy zostało zakupione przez korporację Lockheed Martin.

Sikorski uważany jest za ojca współczesnych śmigłowców. Pierwsze próby z tego typu maszynami prowadził jeszcze w Rosji, ale dopiero po ponad 20 latach, 24 maja 1940 zbudowany według jego projektu i oblatany przez niego śmigłowiec Vought-Sikorsky 300 z silnikiem 75KM i pojedynczym wirnikiem z trzema łopatami, można było uznać za konstrukcję w pełni zadowalającą. Igor Sikorski był pilotem i samodzielnie dokonywał prób w locie swoich pionierskich konstrukcji, szczególnie w przypadku konstrukcji pierwszych, doświadczalnych projektów śmigłowca VS 300.

Słynne konstrukcje | edytuj kod

Igor Sikorski nazywany był „Mister Helikopter”[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. 25 мая родился в Киеве Сикорский, отец вертолета. / Статьи Д.Десятерика / Киев на кончике пера / Новый Город / Главная.
  2. Domil1.
  3. Русский архипелаг – Авторы – Гений полёта.
  4. Русская линия / Новости / Полная сводка новостей от 14.02.2007.
  5. http://www.is.svitonline.com/v_menzhulin/Vvedenie.pdf
  6. Michael Schäf: Biografia Konrada Sigismunda Preitza (niem.). [dostęp 2008-11-27].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Igor Sikorski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy