Ikupasuj


Ikupasuj w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zdjęcie ikupasuj w japońskim czasopiśmie Kōgei, 1942 Ajnowie w czasie ceremonii iyomante, na naczynkach (tuki) widoczne ikupasui, 1930

Ikupasuj (jap. イクパスイ ikupasui, iku-pasui) – narzędzie w postaci deszczułki (szerokiej szpatułki), stosowane przez Ajnów podczas jedzenia i picia. Są to pałeczki modlitewne, dzięki którym mężczyźni komunikują się z bogami. Najważniejsze narzędzia rytualne, służące do wysyłania modlitw do bogów. We wczesnej literaturze na temat kultury ajnoskiej były określane błędnie jako „podnośnik wąsów”. Wzór-rzeźba na ikupasui identyfikuje czciciela. Mężczyźni ajnoscy posiadają obfity zarost i kiedy się modlą, trzymając tuki (tsuki, czarki, miseczki), kładą na nich ikupasui, a następnie piją sake (także piwo z prosa). Kiedy wysyłają modlitwę, zanurzają deszczułki w sake i spryskują przedmiot czci, np. w czasie ceremonii iyomante . Współcześni ludzie, starsi i niektórzy młodzi nadal używają ikupasui, aby wysyłać modlitwy do bogów[1].

Najnowsze badania nad kulturą Ajnów i ich wierzeniami animistycznymi dowodzą, iż ikupasuj oraz inau symbolizują ptaki, które pełnią rolę łączników między bogami a ludźmi, czyli posłańców.

Spis treści

Kultura popularna | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Chisato Dubreuil: Ainu: Spirit of a Northern People (ang.). National Museum of Natural History. [dostęp 2017-12-20].

Bibliografia | edytuj kod

  • Alfred F. Majewicz, „Ainu. Lud, jego język i tradycja ustna”, Wydawnictwo Naukowe UAM, 1984

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ikupasuj" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy