Ilkka Villi


Ilkka Villi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ilkka Villi (ur. 4 sierpnia 1975 w Helsinkach) – fiński aktor i pisarz. Zagrał rolę w grze komputerowej Alan Wake, gdzie użyczył wizerunku tytułowemu bohaterowi.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wiele lat spędził w Ameryce Północnej i Południowej, mówi płynnie po fińsku, angielsku i hiszpańsku[1]. Przed karierą aktorską Villi pracował jako dziennikarz radiowy i pisarz[1]. W latach 2001–2003 występował w różnych filmach krótkometrażowych. W 2005 rozpoczął udział w produkcji gry Alan Wake. Pierwszą ważniejszą rolę w filmie kinowym otrzymał w 2009 roku, kiedy wystąpił w komediodramacie Seks po fińsku. W 2012 roku zagrał w filmie Imaginaerum promującym album zespołu Nightwish pod tym samym tytułem. Oprócz tego podkładał głos pod postacie w fińskiej wersji serialu Ninjago: Mistrzowie Spinjitzu i filmu Ralph Demolka. W grudniu 2013 roku nastąpiła premiera komedii romantycznej Ainoat oikeat, gdzie Villi zagrał jedną z głównych ról.

Alan Wake | edytuj kod

Udział Villiego w produkcji Alana Wake’a był jego debiutem w branży gier komputerowych[2]. Tytuł ten został zapowiedziany na E3 w 2005, a jego wydanie nastąpiło w maju 2010. Villi był zaangażowany w jego tworzenie od 2005 do 2007[2]. Został modelem postaci Wake’a i uczestniczył w jej sesji motion capture[3][a]. Wcielił się w niego także w różnych materiałach live-action związanych z grą: obecnych w niej materiałach filmowych „Harry Garrett Show” i „Writer in the Cabin”, w serialu internetowym Bright Falls stanowiącym jej prequel[4] oraz w teledysku utworu „War” wykonywanego przez zespół Poets of the Fall i składającego się na jej ścieżkę dźwiękową. Swoją rolę powtórzył w kontynuacji gry zatytułowanej Alan Wake's American Nightmare, gdzie wcielił się też w złego sobowtóra bohatera – pana Zgrzyta (oryg. Mr. Scratch).

Filmografia | edytuj kod

Filmy | edytuj kod

Seriale | edytuj kod

Fiński dubbing | edytuj kod

Gry komputerowe | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Głosu Alanowi Wake'owi użyczył natomiast Matthew Porretta[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b I l k k a V i l l i. c o m (ang.). ilkkavilli.com. [dostęp 2013-05-04].
  2. a b Brian Ashcraft: Being Alan Wake Is Kinda Like Hollywood! (ang.). Kotaku, 2008-06-20. [dostęp 2013-05-04].
  3. a b Alan Wake Game Credits (ang.). Microsoft. [dostęp 2013-05-04].
  4. Jake Gaskill: Interview: Bright Falls Director/Co-Writer Phillip Van (ang.). g4tv.com, 2010-05-25. [dostęp 2013-05-04].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ilkka Villi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy