Indianapolis


Na mapach: 39°46′N 86°09′W/39,766667 -86,150000

Indianapolis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Indianapolis – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Indiana, leżące w hrabstwie Marion, nad rzeką White.

Spis treści

Demografia | edytuj kod

Miasto ma zróżnicowaną strukturę demograficzną. Większość (69,9%) stanowią biali. Za nimi plasują się Afroamerykanie, którzy stanowią ponad 25% ludności miasta. Prawie 4% ludności stanowią Latynosi i 1,5% Indianie. 25,7% ludności stanowią dzieci do 18. roku życia, a 11% ludzie powyżej 65 lat. Średnie zarobki w tym mieście wynoszą około 40 tysięcy dolarów rocznie[potrzebny przypis].

Historia | edytuj kod

Indianapolis zostało założone w 1820 jako stolica stanu Indiana. Miasto z resztą świata łączyła szosa National Road. W 1847 uzyskało prawa miejskie. Miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać dopiero po ulokowaniu tutaj fabryk firm Duesenberg, Marmon, Stutz. Później wybudowano drogi łączące Indianapolis z Chicago, Louisville, Cincinnati, Columbus i Saint Louis.

Gospodarka | edytuj kod

Rozwinęły się takie gałęzie przemysłu jak lotniczy, samochodowy, elektrotechniczny, maszynowy, spożywczy i chemiczny. Jest to jeden z głównych w Stanach Zjednoczonych ośrodków handlu bydłem i zbożem.

Komunikacja | edytuj kod

Jest to wielki węzeł komunikacyjny. Z resztą kontynentalnych Stanów Zjednoczonych miasto połączone zostało autostradami numer 65, 69, 70 i 74.

Sport i rekreacja | edytuj kod

W mieście działają znane kluby sportowe, w tym Indiana Pacers, grająca w lidze koszykówki NBA, a także Indianapolis Indians, będąca w lidze baseballu amerykańskiego, oraz Indianapolis Colts, drużyna futbolu amerykańskiego. W 1987 odbyły się w Indianapolis halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce.

Miasto rozsławia organizowany już od 1911 roku wyścig Indianapolis 500 odbywający się na torze Indianapolis Motor Speedway. Ścigający się muszą pokonać dystans 500 mi (805 km). Odbywają się tu także wyścigi NASCAR (od 1994 roku) i MotoGP (od 2008 roku). W przeszłości odbywały się tu także wyścigi Formuły 1 (w latach 2000–2007).

Edukacja | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (siedziba hrabstwa):
Na podstawie artykułu: "Indianapolis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy