Inne spojrzenie


Inne spojrzenie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Inne spojrzenie (węg. Egymásra nézve) – węgierski film fabularny w reżyserii Károlya Makka zrealizowany w 1982. Jest ekranizacją powieści Erzsébet Galgóczi i pierwszym w kinematografii Europy Wschodniej filmem podejmującym temat kobiecej miłości homoseksualnej. Uchodzi też za jeden z najlepszych o tej tematyce, jakie kiedykolwiek powstały[1]. Zagrały w nim dwie polskie aktorki: Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak. Rola Jankowskiej-Cieślak w tym filmie przyniosła jej nagrodę aktorską na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja rozgrywa się tuż po węgierskich wydarzeniach 1956 r. Eva i Livia spotykają się w redakcji gazety. Eva jest dziennikarką, niepokornym krytykiem ustroju, z tego powodu przez dwa lata nie mogła dostać pracy w swoim zawodzie. Jest też lesbijką. Gdy wreszcie udaje się jej znaleźć pracę, jest to redakcja państwowej gazety „Prawda”. Otrzymuje biurko w jednym pokoju z Livią, żoną oficera.

Mimo że Livia jest heteroseksualna, coś jednak pociąga ją w Evie, która skrycie się w niej podkochuje. Livia próbuje bronić się przed nieznanym jej uczuciem, odpycha Evę od siebie i przyciąga. W końcu pojawia się prawdziwy romans i być może szansa na wspólną przyszłość. Mąż Livii, gdy dowiaduje się o tym związku, nie jest w stanie opanować zazdrości i służbowym pistoletem rani żonę. Livia odtrąca Evę i rezygnuje z tragicznej miłości. Eva postanawia przedostać się przez granicę, a gdy zatrzymuje ją patrol graniczny, woli umrzeć niż zostać aresztowana[2].

Realizacja i oddźwięk filmu | edytuj kod

Polskie aktorki nie zagrały w tym filmie przypadkowo. W Polsce trwał stan wojenny i bojkot państwowej telewizji prowadzony przez aktorów; zaś z drugiej strony żadna węgierska aktorka nie ośmieliła się zaangażować do filmu Károlya Makka[2]. Międzynarodowy sukces Jankowskiej-Cieślak był niewygodny dla ówczesnych władz Polski. Zdymisjonowały one dyrektora Teatru Dramatycznego Gustawa Holoubka i rozbiły zespół aktorski, w którym grała aktorka[3]. Dla środowiska polskich lesbijek film stał się kultowym[4].

Nagroda w Cannes mogła być dla Jadwigi Jankowskiej-Cieślak wstępem do międzynarodowej kariery. Do aktorki nie napływały jednak żadne propozycje. Myślała, że żaden producent się nią wtedy nie zainteresował. Wiele lat później okazało się, że Film Polski – jedyna w PRL instytucja, która była uprawniona do kontaktowania zagranicznych twórców z polskimi – był wręcz zasypywany listami i telefonami z propozycjami dla aktorki. Odgórnie blokowano wszystkie te informacje, a propozycje trafiały do kosza[5].

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Obsada | edytuj kod

Ponadto w węgierskim dubbingu:

Recenzje | edytuj kod

Dziennikarka Éva Szalnczky jest fanatykiem prawdy i wrogiem każdego kompromisu. (...) Miarą wolności nie jest dla niej możność przeczekania na boku, ale możność bezpośredniej walki o idee. (...) Éva jest postacią prawdziwą i tragiczną. Zarówno, gdy upokorzona musi tłumaczyć oficerowi śledczemu technikę miłości lesbijskiej, jak i gdy zdesperowana ściąga na siebie salwę wojsk pogranicza.

Jerzy Płażewski, „Film” 53/1984

Nagrody i nominacje | edytuj kod

 • 1982:
  • Złota Palma dla Jadwigi Cieślak-Jankowskiej w kategorii dla najlepszej aktorki podczas 36. MFF w Cannes
  • nagroda FIPRESCI dla Károlya Makka (wyróżnienie specjalne) za oryginalność i czytelność humanistycznego przesłania w obronie całkowitej wolności jednostki[1] podczas 36. MFF w Cannes
  • nominacja do Złotej Palmy dla filmu podczas 36. MFF w Cannes
 • 1983:

Filmografia przedmiotowa | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Opis filmu w serwisie Stopklatka.pl, dostęp 2008-09-01
 2. a b Corky: Inne spojrzenie. W: kobiety-kobietom.com [on-line]. 12 września 2003. [dostęp 1 września 2008].
 3. Notatka o Jadwidze Jankowskiej-Cieślak w serwisie Culture.pl, dostęp 2008-09-01
 4. Wojciech Szot "Be queer" or not to be? w polskim filmie, dostęp 2008-09-01
 5. Ewa Kępa 10 gejowskich, recenzja w serwisie ZoneEuropa.pl, dostęp 2008-09-07
 6. Obsada podana za serwisem The Internet Movie Database oraz Filmweb.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Inne spojrzenie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy