Irina Jusupow


Irina Jusupow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Irina z mężem Feliksem

Irina Aleksandrowna Romanowa (ur. 3 lipca 1895 w Peterhofie; zm. 26 lutego 1970 w Paryżu), rosyjska księżniczka.

Księżniczka Irina była jedyną córką wielkiego księcia Aleksandra Mikołajewicza Romanowa i wielkiej księżnej Ksenii Aleksandrowej Romanowej. Była jedyną siostrzenicą cara Mikołaja II.

22 lutego 1914 w pałacu Aniczkowskim, wyszła za mąż za zamożnego księcia Feliksa Feliksowicza Jusupowa, hrabiego Sumarokow-Elston, z którym stworzyli bardzo szczęśliwą parę. Mieli jedną córkę, Irinę Feliksównę Jusupową, zwaną Bébé (21 marca 191530 sierpnia 1983, w CormeillesFrancja).

Księżniczka Irina, w środku, w 1909 roku ze swoimi kuzynkami, wielką księżną Tatianą Mikołajewną Romanową, z lewej, i wielką księżną Olgą Mikołajewną Romanową, po prawej.

Po rewolucji rosyjskiej Irina wraz z mężem udali się do Paryża. Nie prowadzili tam tak wystawnego życia jak w Rosji, ale też nie brakowało im niczego. Założyli dom mody Irfe (akronim utworzony z pierwszych liter ich obojga), który jednak szybko podupadł, gdyż Jusupowie nie mieli zmysłu do interesów.

Irina wraz z mężem nadal wiodła jednak przyjemne życie wśród swego rodzaju dworu złożonego z rosyjskich emigrantów, zafascynowanych ich urodą i tajemniczą atmosferą, jaka się wśród nich utworzyła od czasu, gdy Feliks wziął udział w zabójstwie Rasputina.

Choć księżniczka Irina i jej mąż byli otoczeni luksusem, nie zapomnieli o rosyjskiej społeczności we Francji, która tyle wycierpiała. Często odwiedzali szpitale i uczestniczyli w licznych akcjach charytatywnych. Z czasem życie tej legendarnej pary, a także ich córki i wnuczki, stawało się coraz spokojniejsze.

Gdy Feliks umarł w 1967 roku, zupełnie zagubiona Irina zamknęła się w sobie i umarła trzy lata później.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Irina Jusupow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy