Israel Galili


Jisra’el Galili w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Israel Galili) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Konwencja założycielska Koalicji Pracy, od lewej: Mosze Karmel, Jigal Allon, Re’uwen Barkat, Lewi Eszkol, Jisra’el Galili i Aharon Becker (1965)

Jisra’el Galili (hebr.: ישראל גלילי, ang.: Israel Galili ur. 10 lutego 1911, zm. 8 lutego 1986) – izraelski polityki, minister rządu i członek Knesetu. Przed uzyskaniem przez państwo żydowskie niepodległości, był szefem sztabu Hagany.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Młodość | edytuj kod

Urodził się jako Jisra’el Bierczenko w miejscowości Brajłów w ówczesnym Imperium Rosyjskim (obecnie Ukraina). Gdy miał trzy lata, jego rodzina wyemigrowała do Palestyny, będącej wówczas w Imperium osmańskim. Zamieszkali w Tel Awiwie, gdzie Jisra’el ukończył szkołę podstawową i zdobył zawód drukarza.

Kariera wojskowa | edytuj kod

W 1927 wstąpił do żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana. W 1935 znalazł się w komitecie dowództwa Hagany, a rok później objął kierownictwo nad sekcją zakupów uzbrojenia. Gdy w czasie II wojny światowej pojawiło się zagrożenie przełamania przez Niemców brytyjskich linii obrony w Egipcie, Galili był zaangażowany w opracowywanie planów obrony społeczności żydowskiej w Mandacie Palestyny[1].

W 1946 został szefem sztabu Hagany. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny włożył olbrzymi wkład w budowę podwalin przyszłych Sił Powietrznych Izraela. Równocześnie pozyskiwał nowe uzbrojenie dla artylerii i piechoty. W dniu 3 maja 1948 doszło między nim a Dawidem Ben Gurionem do różnicy zdań odnośnie do organizacji przyszłych sił zbrojnych. Wydarzenia te przeszły do historii pod nazwą „Rewolty Generałów”. W jej trakcie, w czerwcu Jisra’el Galili stracił swoje stanowisko dowódcze w Haganie. Pomimo to, nie wycofał się on z działalności wojskowej i podczas wojny o niepodległość odegrał bardzo ważną rolę. Między innymi uczestniczył w negocjacjach z przedstawicielami żydowskich organizacji paramilitarnych Irgun i Lechi na temat ich przystąpienia do Sił Obronnych Izraela. Pomagał także w realizacji zagranicznych zakupów broni i amunicji.

Kariera polityczna | edytuj kod

Galili był założycielem grupy młodzieżowej HaNoar HaOved (Pracująca Młodzież) i kibucu Na’an, w którym mieszkał aż do swojej śmierci.

Był deputowanym do Knesetu w latach 1949-1951 i 1955-1977, z ramienia partii politycznej Mapam, a następnie Achdut ha-Awoda i Koalicji Pracy. Przez krótki czas był ministrem informacji, jak również – w kilku gabinetach – ministrem bez teki. Później pełnił funkcję jednego z głównych doradców premier Goldy Meir, był także członkiem prestiżowego parlamentarnego Komitetu Spraw Zagranicznych i Obrony.

Przypisy | edytuj kod

  1. Jisra’el Galili (ang.) – profil na stronie Knesetu.
Ministrowie informacji Izraela

Trzynasty rząd Izraela (1966–1969)
  1. od 26.02 do 17.03.1969 po śmierci premiera jego obowiązki pełnił Jigal Allon
  2. w dniu zaprzysiężenia
  3. od 1968 wicepremier
  4. od pierwszych dni działania rządu
Czternasty rząd Izraela (1969) Piętnasty rząd Izraela (1969–1974)
  1. w dniu zaprzysiężenia
  2. od pierwszych dni działania rządu
  3. od IX 1970 minister
Szesnasty rząd Izraela (1974) Siedemnasty rząd Izraela (1974–1977)
  1. a b w dniu zaprzysiężenia
Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Israel Galili" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy