Ivan Ljavinec


Ivan Ljavinec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ivan Ljavinec (ur. 18 kwietnia 1923 w Wołowcu, zm. 9 grudnia 2012 w Žernůvce) – duchowny greckokatolicki, biskup tytularny Acalissus, apostolski egzarcha greckokatolicki w Republice Czeskiej w latach 1996-2003

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się na Rusi Zakarpackiej. Uczęszczał do gimnazjum w Mukaczewie. Studiował teologię w Użhorodzie i w Wiedniu. 28 lipca 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie w obrządku bizantyjskim z rąk biskupa preszowskiego Pavla Gojdiča.

Po włączeniu Rusi Zakarpackiej do Związku Radzieckiego wyemigrował do Czechosłowacji. Został sekretarzem biskupim w Preszowie. Od 1949 roku pracował w tajnym seminarium greckokatolickim.

Po likwidacji Kościoła greckokatolickiego w Republice Czechosłowackiej nie zgodził się przejść pod jurysdykcję Kościoła Prawosławnego Czechosłowacji. W 1955 roku został aresztowany, a następnie skazany na cztery lata pozbawienia wolności.

Po opuszczeniu więzienia zakazano mu pobytu na terenie Słowackiej Republiki Socjalistycznej. Wyjechał do Pragi, gdzie imał się różnych zawodów. Zaangażował się w organizację Kościoła podziemnego w Czechosłowacji. W 1968 roku został tajnie konsekrowany na biskupa przez Feliksa Davidka[2].

W 1969 roku został proboszczem parafii św. Klemensa w Pradze z zadaniem opieki nad grekokatolikami na terenie Czech i Moraw. W 1993 roku został greckokatolickim wikariuszem biskupim w Republice Czeskiej.

W 1996 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem tytularnym Acalissus i apostolskim egzarchą greckokatolickim w Republice Czeskiej. 30 marca 1996 roku został w Rzymie rekonsekrowany sub conditione w obrządku bizantyjskim.

23 kwietnia 2003 roku przeszedł na emeryturę.

Sukcesja apostolska | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. sub conditione
  2. Martin Wolters: Die Apostolische Nachfolge (niem.). apostolische-nachfolge.de. [dostęp 2011-04-03].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ivan Ljavinec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy