Iwan Mohylnyckyj


Iwan Mohylnycki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Iwan Mohylnyckyj) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grobowiec na cmentarzu Głównym w Przemyślu

Iwan Mohylnycki (ukr. Іва́н Могильни́цький, ur. 19 sierpnia 1778 w Uluczu, zm. 24 czerwca 1831 w Przemyślu) – ksiądz greckokatolicki, ukraiński działacz oświatowy, przewodniczący greckokatolickiej kapituły przemyskiej, opiekun i wizytator kościelnych szkół eparchii przemyskiej.

Założyciel i autor statutu Towarzystwa Duchownych. Był założycielem i dyrektorem greckokatolickiego Instytutu Diaków w Przemyślu w 1817.

Działalność edukacyjna | edytuj kod

Był autorem gramatyki języka ukraińskiego. Napisał w sumie 5 podręczników języka ruskiego, w tym Rozprawę o języku ruskim (wydaną w 1829), udowadniającą samodzielność języka ukraińskiego. Był również twórcą (wraz z biskupem przemyskim Iwanem Snihurśkim) gęstej sieci ruskich szkół parafialnych w eparchii przemyskiej.

Mimo że podkreślał konsekwentnie odrębność narodu ukraińskiego, uważał, że Białorusini takiej odrębności nie posiadają, „ziemie białoruskie” Białej i Czarnej Rusi zaliczał do „ziem ukraińskich”, do których oprócz wymienionych kwalifikował także Ukrainę (czyli ziemie dawnych województw kijowskiego, bracławskiego i czernihowskiego), oraz Podole i Wołyń[1].

20 lipca 1818 otrzymał szlachecki tytuł kawalera i herb własny – Mogilnicki II. Jedna z ulic Przemyśla nosi jego imię. Pochowany jest na cmentarzu głównym w Przemyślu.

Przypisy | edytuj kod

  1. I. Mohylnycki Widomist' o ruskom jazyci, „Ukrajinśko-Ruśkyj Archyw”, t. V, s. 9–10 [w:] Jan Kozik Ukraiński ruch narodowy w Galicji w latach 1830-1848, Kraków 1973

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Iwan Mohylnyckyj" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy