Jabba


Jabba w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jabba Desilijic Tiure (lub prościej: Jabba the Hutt, 600 BBY – 4 ABY) – fikcyjna postać z sagi filmowej George’a Lucasa Gwiezdne wojny. Należał do rasy Huttów i zajmował się działalnością przestępczą. Występował epizodycznie w części I i IV[1] oraz jako ważna postać w części VI i animowanych Wojnach Klonów.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Przynajmniej od roku 32 BBY Jabba miał swoją siedzibę na Tatooine. Stamtąd zarządzał jedną z największych w Galaktyce siatek przestępczych – w większości przypadków jego organizacja musiała ustępować jedynie Czarnemu Słońcu.

Konflikt z Hanem Solo | edytuj kod

Na krótko przed wydarzeniami opisanymi w Nowej Nadziei Jabba wynajął przemytnika, Hana Solo, do przemytu przyprawy z Kessel. Gdy ten w wyniku intrygi musiał porzucić ładunek i salwować się ucieczką przed przedstawicielami Imperium, Jabba zażądał od niego zwrotu kosztów ładunku oraz obciążył karnymi odsetkami. Gdy Solo nie był w stanie spłacić długu, Jabba wysłał jego śladem łowców nagród. Najpierw był to Greedo, później – gdy nagroda za głowę Hana urosła do niespotykanych wcześniej rozmiarów – między innymi Boba Fett.

Solo kilkakrotnie usiłował dojść z Jabbą do porozumienia, a także spłacić długi, jednak nie udawało się to. W końcu Solo został zdradzony przez Lando Calrissiana na bespińskim Mieście w Chmurach i wpadł w ręce Lorda Vadera, który ostatecznie przekazał go – zamrożonego w karbonicie – Fettowi. W ten sposób Jabba wszedł w posiadanie zamrożonego przemytnika, którego zawiesił w swojej siedzibie.

Związani z Hanem Rebelianci zorganizowali jednak próbę odbicia przyjaciela z rąk gangstera. Jako pierwsza na ratunek Solo ruszyła Leia wraz z Chewbaką, jednak Jabba schwytał ich i uczynił z księżniczki swoją niewolnicę. Następnie negocjacji podjął się Luke Skywalker. Nie udały się one, a na dodatek Jedi podczas próby zabicia go przez Hutta uśmiercił jego ulubioną bestię – Rancora. Jabba podjął ostatecznie decyzję o wrzuceniu związanych z Hanem spiskowców oraz jego samego do położonej na pustyni jamy Sarlacca. Na szczęście nie udało się to – podczas gdy Han, Luke i Chewbacca walczyli z podwładnymi Jabby, Leia udusiła go własnym łańcuchem, którym była przykuta do jego tronu.

Jabba w kulturze masowej | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. W części IV tylko w Edycji Specjalnej z roku 1997. W oryginalnej wersji sceny z udziałem Jabby nie ma – wraz z wejściem do kin Edycji Specjalnej Jabba został do porzuconej w latach 70. sceny na lądowisku nr 94 dodany komputerowo.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jabba" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy