Jadwiga Nowakowska-Boryta


Jadwiga Nowakowska-Boryta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Zbigniewa Sawana i Jadwigi Boryty Nowakowskiej na Cmentarzu Powązkowskim

Jadwiga Boryta-Nowakowska (ur. 17 lipca 1908 w Woskriesieniówce w guberni kurskiej, zm. 21 września 1995 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Siostra Zbigniewa Nowakowskiego-Sawana, aktora i reżysera. Aktorka filmowa i teatralna. W czasie II wojny światowej w wywiadzie ofensywnym AK na tyłach armii niemieckiej. Pracując oficjalnie jako manikiurzystka obserwowała węzeł kolejowy i przekazywała meldunki dotyczące ruchów wojsk niemieckich na Ukrainie. Po wojnie prowadziła Wydział Grobownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, wraz z lokalnym księdzem zainicjowała ekshumacje w Palmirach. Brała w tych i innych ekshumacjach bezpośredni udział motywowana potrzebą ustalenia tożsamości zamordowanych i przekazania informacji ich rodzinom. Współpracowała wtedy z Władysławem Bartoszewskim[1]. Po przeżyciach związanych z tą działalnością wstąpiła do zakonu sióstr Niepokalanek, z którego jednak odeszła przed ślubami wieczystymi. Była także sekretarzem Teatru Nowego w Warszawie. Później pracowała m.in. w Teatrze Komedia oraz w była radną żoliborskiej Rady Narodowej. Napisała wspomnienia pod tytułem „A chciałam być tylko aktorką”.

Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera C-6-20)[2].

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Władysław Bartoszewski: Pod prąd. Warszawa: PWN, 2011, s. 8-19. ISBN 978-83-01-16510-9.
  2. Cmentarz Stare Powązki: JANINA NOWAKOWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-03-10] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jadwiga Nowakowska-Boryta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy