Jaipur


Na mapach: 26°55′34″N 75°48′32″E/26,926111 75,808889

Jaipur w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pałac Wiatrów (Hawa Mahal) w centrum miasta, wybudowany w XVIII wieku dla żon miejscowego Maharadży z rozkazu Dźaja Singha II. Fort w miejscowości Amber, 20 km na północny wschód od Jaipuru.

Jaipur (hindi जयपुर, trb.: Dźajpur, trl.: Jaypur; ang. Jaipur) – metropolia w północno-zachodnich Indiach, stolica Radżastanu i popularna atrakcja turystyczna zwana różowym miastem ze względu na kolor budynków, które wyłożone są różowym piaskowcem[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Nazwa miasta pochodzi od imienia władcy radźpuckiego Jai Singha II. W 1727, kiedy państwo Mogołów przeżywało już kryzys, zdecydował on o przeniesieniu stolicy z pobliskiego fortu Amber do nowo wybudowanego miasta. Stąd Jaipur, w przeciwieństwie do wielu innych indyjskich miast, charakteryzuje się regularną, podzieloną na kwartały zabudową (obecnie otoczone murami Stare Miasto znajduje się w północno-wschodniej części Jaipuru).

Geografia | edytuj kod

Miasto położone jest we wschodniej części Radżastanu, na pograniczu pustyni Thar i płaskowyżu Malwa (region). Klimat jest gorący (temperatury do 48 °C) i suchy (średnie roczne opady około 500 mm).

Odległość Jaipuru od innych głównych miast Indii

Ludność | edytuj kod

Zgodnie ze spisem z 2011 roku, populacja Jaipuru liczy 3 073 350. Mężczyźni stanowią 53%, a wskaźnik alfabetyzacji wynosi 84%.[2] W 2017 roku aglomeracja miała 3 575 000 mieszkańców na powierzchni 505 km2.[3]

Interesujące obiekty | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Maps of India
  2. Spis ludności w Indiach
  3. Demographia


Kontrola autorytatywna (stolica):
Na podstawie artykułu: "Jaipur" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy