Jan Mydlarski


Jan Mydlarski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Mydlarski (ur. 14 października 1892 w Pilźnie, zm. 1 kwietnia 1956[1] we Wrocławiu) − polski antropolog, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego (1951-1953).

Życiorys | edytuj kod

Był synem Władysława i Anieli z Szumskich. Studiował zoologię, antropologię i etnologię na ówczesnym Uniwersytecie Franciszkańskim we Lwowie[2]. W czasie I wojny światowej walczył w armii austriackiej, a następnie polskiej, w randze kapitana[potrzebny przypis].

Po uzyskaniu doktoratu został wykładowcą w Wyższej Szkole Wojennej, a po habilitacji podjął pracę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1931 roku był kierownikiem Zakładu Antropologii Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego. Swoje artykuły publikował m.in. w miesięczniku "Wychowanie Fizyczne", organie prasowym wychowawców fizycznych, instruktorów i kierowników sportowych[3].

W czasie II wojny światowej był wykładowcą tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich[2].

W PRL pracował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i na Uniwersytecie Wrocławskim, którego w latach 1951-1953 był rektorem. Był członkiem Międzynarodowego Instytutu Antropologii w Paryżu, a od 1950 roku prezesem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Był też założycielem i pierwszym kierownikiem (1953-1956) Zakładu Antropologii PAN we Wrocławiu[4].

Był specjalistą w dziedzinie genetyki populacyjnej, ewolucjonizmu oraz serologii. Przedstawił koncepcję dziedziczenia grup krwi oraz wykazał modyfikowanie współczynników podobieństwa dzieci do rodziców przez procesy selekcyjne[5].

Prace | edytuj kod

  • Tabele miernika sprawności fizycznej dla młodzieży szkolnej (1935)
  • Mechanizm ewolucji w odniesieniu do filogenezy człowieka (1946-1947)
  • Mapa antropologiczna ludności Karpat (1947)
  • Pochodzenie człowieka (1948)
  • Drogi i bezdroża rozwoju człowieka (1951)

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Czekanowski, Jan Mydlarski, w: Sprawozdania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, nr 1/1956, s.167
  2. a b Sylwetki rektorów UW – Jan Mydlarski
  3. Jan Mydlarski. Jaką jest nasza młodzież?. „Wychowanie Fizyczne. Miesięcznik poświęcony sprawom kultury fizycznej”. I, s. 194, 1938. Warszawa: Kultura Fizyczna. 
  4. Historia Zakładu Antropologii Polskiej Akademii Nauk
  5. Gazeta Wyborcza Wrocław: Poczet byłych rektorów Uniwersytetu Wrocławskiego
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan Mydlarski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy