Jan Nowodworski (historyk)


Jan Nowodworski (historyk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Henryk Nowodworski (ur. 22 kwietnia 1837 we Włocławku, zm. 22 listopada 1893 w Warszawie) – polski historyk, nauczyciel, publicysta. Syn Franciszka Nowodworskiego, brat Michała Nowodworskiego, ojciec Stanisława Nowodworskiego[1].

Uczył się w Łęczycy, ukończył gimnazjum w Piotrkowie. Po dwóch latach studiów prawniczych na uniwersytecie w Moskwie przeniósł się na wydział filologiczny. W tym okresie uczestniczył w tajnych przygotowaniach do powstania styczniowego. W 1861 był jednym z dwóch moskiewskich delegatów na udaremnione przez policję spotkanie z polskimi studentami rosyjskich uczelni w Warszawie. Po ukończeniu studiów uczył języka polskiego, języków starożytnych i historii powszechnej w gimnazjum lubelskim oraz gimnazjach warszawskich, m.in. realnym i do 1880) V Rządowym Gimnazjum Filologicznym. W latach 1865-1869 poszerzał wiedzę z zakresu filologii i historii w Berlinie, Getyndze i Paryżu. Bezskutecznie ubiegał sie o pracę na uniwersytetach w Warszawie i Sankt Petersburgu. Publikował artykuły historyczne m.in. w Przeglądzie Katolickim i redagowanej przez brata Michała Encyklopedii kościelnej. Przetłumaczył na polski i uzupełnił o wyniki swoich badań Historię powszechną Franza Josepha Holzwartha (wydana w latach 1879-1891). Dokonał także przekładu Nauki moralności darwinistowskiej. Krytyki etyki Herberta Spencera Victora Cathreina (Warszawa 1886) i Początków cywilizacji chrześcijańskiej Gottfrieda Kurtha (t. I-II, Warszawa 1888). W rękopisie pozostała jego synteza historii Anglii.

Jest pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera P-3-14)[2].

Grób Stanisława i Jana Nowodworskich na cmentarzu Powązkowskim

Przypisy | edytuj kod

  1. Rodzina Nowodworskich w Księdze Ludności Stałej m. Włocławka z lat 1870-87 (pol. • ros.). Polskie Towarzystwo Genealogiczne. [dostęp 2021-06-06].
  2. Cmentarz Stare Powązki: Jan Nowodworski, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-01-31] .

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jan Nowodworski (historyk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy