Jan Prassek


Jan Prassek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 18 cze 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Prassek, właśc. niem. Johannes Prassek (ur. 13 sierpnia 1911 w Hamburgu-Bambeku, zm. 10 listopada 1943 w Hamburgu) – niemiecki ksiądz rzymskokatolicki, przeciwnik nazizmu, błogosławiony i męczennik Kościoła rzymskokatolickiego, jest jednym z czterech męczenników z Lubeki[1].

Życiorys | edytuj kod

Jego ojciec był murarzem pochodzącym ze śląskiej wsi Strachowice pod Raciborzem. Matka pochodziła z Meklemburgii i była protestantką nawróconą na katolicyzm.

Jan Prassek rozpoczął pracę jako wikariusz w Wittenburgu, a od 1939 roku pracował w Lubece. Był człowiekiem otwartym i przyjaznym. W kazaniach nie krył odrazy do nazizmu i nie mógł się pogodzić z umiarkowanym poparciem, jakie przejawiają niemieccy biskupi w stosunku do reżimu hitlerowskiego. Na jego biurku stał portret kardynała Klemensa von Galen, przeciwnika nazizmu. Ks. Prassek poświęcał się w pracy duszpasterskiej również polskim robotnikom przymusowym, a języka polskiego nauczył się od swojego ojca i w seminarium. W wyniku prowokacji i donosu przez agenta Gestapo został aresztowany. 10 listopada 1943 został ścięty na gilotynie w więzieniu w Hamburgu.

Proces beatyfikacyjny | edytuj kod

1 lipca 2010 Benedykt XVI wyraził zgodę na ogłoszenie męczenników z Lubeki błogosławionymi. Aktu beatyfikacji dokonał kardynał Walter Kasper. Wraz z Janem Prasskiem zostali wyniesieni na ołtarze dwaj inni kapłani z Lubeki zgilotynowani wraz nim: Eduard Müller i Hermann Lange.
Uroczystości odbyły się w Kościele Parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubece.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Męczennicy z Lubeki na DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM za H.Frosem i F. Sową

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan Prassek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy