Janusz Prokopiak


Janusz Prokopiak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Maciej Prokopiak (ur. 19 września 1933 w Warszawie, zm. 14 kwietnia 2020 tamże[1]) – polski polityk, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był synem Aleksandra i Leokadii. Uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera budownictwa lądowego na Politechnice Warszawskiej. Od czerwca 1975 do marca 1981 był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Radomiu. Zasiadał także w Komitecie Centralnym partii. Był członkiem Rady Redakcyjnej organu teoretycznego i politycznego KC PZPR „Nowe Drogi”.

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu[2]. Pracował w wykonawstwie budowlanym, m.in. jako dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego Warszawa-Południe. Był wiceprezesem Centralnego Związku Spółdzielczości Budownictwa Mieszkaniowego, a od 1972 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Budowlanego. W 1976 uzyskał mandat posła na Sejm PRL VII kadencji w okręgu radomskim. W 1980 uzyskał reelekcję w tym samym okręgu. W obydwu kadencjach zasiadał w Komisji Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Jako I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Radomiu brał udział w wydarzeniach radomskich. Jest autorem książki Radomski czerwiec '76. Wspomnienia partyjnego sekretarza, wydanej własnym nakładem w 2001 (​ISBN 978-83-915802-0-2​).

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Janusz Prokopiak, rejestry-notarialne.pl .
  2. Central Intelligence Agency: Directory of Officials of the Polish People's Republic. Uniwersytet Michigan, 1978, s. 94.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Janusz Prokopiak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy