Japonica Polonica Fantastica


Japonica Polonica Fantastica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Japonica Polonica Fantastica (J.P.Fantastica, JPF) – najstarsze polskie wydawnictwo specjalizujące się w japońskim komiksie, utworzone w 1996 roku z siedzibą w Olecku. Pierwsze tytuły (Aż do nieba, Czarodziejka z Księżyca t. 1–8) tłumaczone były przez założyciela JPF, Shina Yasudę. Z końcem 1998 roku funkcję tłumacza przejął Rafał „Kabura” Rzepka. W 2006 roku wydawnictwo przeniosło się do Mierzyna koło Szczecina. Obecnie za przekład mang odpowiadają tłumacze: Paweł Dybała, Michał Żmijewski, Urszula Knap i Monika Nowicka.

Spis treści

Polityka wydawnicza | edytuj kod

Mangi wydawane przez JPF ukazują się z różną częstotliwością. Znajdują się wśród nich dwutygodniki (część tomów Dragon Balla), miesięczniki (np. Czarodziejka z Księżyca, Naruto), dwumiesięczniki (np. Tajemnica przeszłości, Fullmetal Alchemist) i kwartalniki (np. Akira). Większość komiksów posiada kieszonkowy format (zbliżony do B6), choć nie jest to regułą. Do niektórych dołączane są tzw. boxy – pudełka na pojedyncze tomy (np. Legend of Lemnear, Neon Genesis Evangelion) lub na kilka części danej serii (np. sześć boxów na dziewiętnaście tomów Akiry). Mangi JPF różnią się także układem – większość serii zachowuje japoński porządek stron (układ oryginalny), jednak są i takie, które prezentują lustrzane odbicie oryginału (układ stron od lewej do prawej).

Serie wydawnicze | edytuj kod

Mega Manga | edytuj kod

W 2011 roku JPF rozpoczął nową serię wydawniczą o nazwie Mega Manga. Ideą tej serii jest wydawanie w Polsce klasyki japońskiego komiksu, a także prezentowanie polskiemu czytelnikowi niekasowych tytułów, które jednak posiadają wartość fabularną lub artystyczną. W Mega Mandze ukazały się już mangi Motio Hagio, jednej z najważniejszych twórców mangi, Riyoko Ikedy, która tworzyła w tym samym okresie co Hagio i osiągnęła podobny status, a także cztery mangi Junjiego Ito - czołowego przedstawiciela japońskiego, rysunkowego horroru.

Wielka Kolekcja Horrorów Junjiego Ito | edytuj kod

Od listopada 2014 roku startuje seria, która ma na celu wydanie wszystkich mang Junjiego Ito wyjąwszy te opublikowane w serii Mega Manga.

Wydane mangi | edytuj kod

Pozostałe publikacje | edytuj kod

Oprócz mang wydawnictwo opublikowało:

  • kalendarz Sailormoon – Czarodziejka z Księżyca na rok 1999
  • Chobits Your Eyes Only – artbook
  • Japan Fest – zbiór prac nadesłanych na ogólnopolski konkurs ogłoszony w ramach festiwalu Japan Fest w roku 2008 oraz 2009.
  • Antologia Konkursowa 20-lecie J.P.Fu - zbiór zwycięskich i wyróżnionych prac konkursowych nadesłanych przez uczestników na konkurs z okazji 20-lecia wydawnictwa JPF. Antologia zawiera 8 historii i 4 paski komiksowe. Data wydania - grudzień 2017, format B5.

Przypisy | edytuj kod

  1. Junji Ito Kolekcja Horrorów (pol.). Japonica Polonica Fantastica. [dostęp 2015-03-09].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wydawca):
Na podstawie artykułu: "Japonica Polonica Fantastica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy