Jarkand


Na mapach: 38°24′52″N 77°14′59″E/38,414460 77,249640

Shache w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Jarkand) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shache (chiń. upr. 莎车县; pinyin Shāchē Xiàn; ujg. يەكەن ناھىيىسى, Yeken nahiyisi) – powiat w zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Sinciang, w prefekturze Kaszgar, nad rzeką Jarkend-daria. W 2010 roku liczył ok. 762 tys. mieszkańców.

Ośrodek rolniczy (uprawa pszenicy, bawełny, hodowla jedwabników, sady granatowców) i rzemieślniczy (produkcja dywanów, tkanin jedwabnych i kożuchów). Dawniej ważny węzeł szlaków karawanowych.

Historia | edytuj kod

Pierwsze wzmianki o królestwie Shache pochodzą z drugiej połowy II wieku p.n.e., gdy pełniło kontrolę nad szlakami w wyższych częściach Pamiru. Pod koniec I wieku, osłabione przez wojny z sąsiadami, zostało przejęte przez wojska chińskie pod dowództwem Ban Chao. Za czasów panowania dynastii Tang miasto zaczęło znowu stawać się ważnym ośrodkiem, po wcześniejszym przyćmieniu przez Kargilik i Kaszgar. Znaczenie miasta wzrosło jeszcze bardziej w XII i XIII wieku, kiedy stało się częścią chanatu czagatajskiego. Pod koniec XVI wieku zostało przyłączone do chanatu kaszgarskiego. Miasto dostało się ponownie pod kontrolę Chin w połowie XVIII wieku[1].

W piśmiennictwie przełomu XIX i XX w. Shache (pisane też Souche) jest tożsame[2] z występującym w literaturze anglosaskiej Yarkand[3] i polskiej Jarkend[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Yarkand (China) (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2010-04-18].
  2. Section 20 – The Kingdom of Suoche 莎車 (Yarkand), depts.washington.edu [dostęp 2021-03-21] .
  3. Edward FrederickE.F. Knight Edward FrederickE.F., Where three empires meet. A narrative of recent travel in Kashmir, western Tibet, Gilgit, and the adjoining countries, London, Bombay [etc.]: Longmans, Green and co., 1897 [dostęp 2021-03-21] , Inni autorzy to np. F.E. Younghusband, A. Durand, J. Biddulph.
  4. BronisławB. Grąbczewski BronisławB., Przez Pamiry i Hindukusz do źródeł rzeki Indus, Warszawa: Gebethner i Wolff, 1924 [dostęp 2021-03-21] .
Na podstawie artykułu: "Jarkand" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy