Jaszczurka ostropyska


Jaszczurka ostropyska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jaszczurka ostropyska (Lacerta oxycephala, Dalmatolacerta oxycephala) – gatunek gada z rodziny jaszczurek właściwych.

Spis treści

Wygląd | edytuj kod

Smukła, średniej wielkości jaszczurka o wydłużonej, bardzo płaskiej i ostropyskiej głowie, szerokiej szyi i spłaszczonym tułowiu. Nogi są smukłe, a długi ogon jest szeroki u nasady. Cały grzbiet i kończyny przeważnie mają barwę ciemno- lub niebieskoszarą (czasami czarnobrązową albo czarną) i są pokryte jasnym, siatkowatym wzorem. Ogon ma przeważnie kolor niebieskoszary, niekiedy również jasnoniebieski lub bladozielony, pokryty wzorkiem złożonym z ciemniejszych pierścieni. Brzuch niebieskoszary lub opalizująco niebieski. Całkowita długość ciała 190-200 mm.

Występowanie | edytuj kod

Jaszczurka ta występuje w krajach byłej Jugosławii, od rzeki Krka do Jeziora Szkoderskiego w Czarnogórze.

Środowisko | edytuj kod

Jaszczurka ostropyska występuje przede wszystkim w rejonach nadbrzeżnych i na pobliskich wyspach, miejscami wnika do 80 km w głąb lądu, np. w dolinie Neretwy w Hercegowinie. Występuje wyłącznie na obszarach kamienistych i skalnych, np. w pełnym rozpadlin krasie i izolowanych wychodniach skalnych wśród zarośli. Żyje również na obrzeżających drogi ścianach skalnych (często z murówką zwyczajną i murówką ruinową) oraz na murach domów i na skałach opadających bezpośrednio do morza.

Tryb życia | edytuj kod

Przebywa wyłącznie na powierzchni skał, po których porusza się z dużą zręcznością. Przy spotkaniu z człowiekiem natychmiast się płoszy i ucieka, jednak po chwili wraca, by poznać dokładniej przyczynę przestrachu. Okres snu zimowego trwa bardzo krótko i jaszczurka ta pojawia się w intensywniej nasłonecznionych miejscach, gdy dokoła leży jeszcze pokrywa śnieżna.

Rozród | edytuj kod

W okresie rozrodczym jaszczurka ostropyska tworzy pary i zajmuje niewielkie rewiry. Samica składa od 2 do 4 jaj do kryjówki.

Przypisy | edytuj kod

  1. Lacerta oxycephala. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jaszczurka ostropyska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy