Jednostka Hounsfielda


Skala Hounsfielda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Jednostka Hounsfielda) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skala Hounsfielda – ilościowa skala opisująca gęstość radiologiczną. Jej pomysłodawcą był laureat Nagrody Nobla Godfrey N. Hounsfield.

Definicja | edytuj kod

Skala jednostek Hounsfielda jest liniowym przekształceniem pierwotnego pomiaru liniowego współczynnika osłabienia, w której gęstość radiologiczna wody destylowanej w standardowej temperaturze i ciśnieniu (warunki standardowe) jest definiowana jako zero jednostek Hounsfielda (HU), natomiast gęstość powietrza w warunkach standardowych jest określana jako -1000 HU. Dla materiału X z liniowym współczynnikiem osłabienia μ X , {\displaystyle \mu _{X},} odpowiadająca wartość HU jest wyrażona wzorem:

μ X μ H 2 O μ H 2 O μ p o w i e t r z a × 1000 , {\displaystyle {\frac {\mu _{X}-\mu _{H_{2}O}}{\mu _{H_{2}O}-\mu _{powietrza}}}\times 1000,}

gdzie μ H 2 O {\displaystyle \mu _{H_{2}O}} i μ p o w i e t r z a {\displaystyle \mu _{powietrza}} to liniowe współczynniki osłabienia wody i powietrza odpowiednio w warunkach standardowych. Stąd zmiana jednej jednostki HU przedstawia zmianę 0,1% różnicy pomiędzy współczynnikiem osłabienia wody a powietrza lub w przybliżeniu 0,1% współczynnika osłabienia wody, ponieważ współczynnik osłabienia powietrza jest bliski zeru.

Uzasadnienie | edytuj kod

Powyższe normy zostały wybrane jako uniwersalnie dostępne odniesienia dostosowane do kluczowego zastosowania komputerowej osiowej tomografii, czyli obrazowania anatomii zwierząt.

Podstawowe wartości HU dla różnych ośrodków | edytuj kod

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Jednostka Hounsfielda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy