JerryC


JerryC w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

JerryC (chin. upr. 張逸帆; chin. trad. 張逸帆; pinyin Zhāng Yìfán) – znany też pod swoim angielskim imieniem Jerry Chang. Jest gitarzystą i kompozytorem pochodzącym z Tajwanu. Zabłysnął w internecie dzięki swojej rockowej aranżacji utworu Kanon D-dur kompozytora Johannana Pachelbela, którą nazwał Canon Rock. Grę na gitarze zaczął w wieku 17 lat, a na fortepianie w wieku 15 lat. Na jego styl wpływ miała muzyka poważna i neoklasyczni gitarzyści, jak i zespoły z gatunku melodic death metal jak Helloween lub L’Arc-en-Ciel.

Spis treści

Utwór Canon Rock | edytuj kod

 Osobny artykuł: Canon Rock.

Jego najsławniejsze dzieło, Canon Rock, stało się internetową sensacją po występie południowokoreańskiego gitarzysty Lim Jeong-hyuna, który wykonał cover w 2005 roku. Wersja Lima w tej chwili ma ponad 70 milionów wyświetleń na portalu YouTube, po dodaniu filmiku przez osobę podającą się za Lima. Osoba ta używa pseudonimu internetowego Funtwo. Utwór przyciągnął uwagę mediów[2][3][3]. Mówiono i pisano o nim w gazetach, blogach, telewizji i radiu. Filmik można zobaczyć i ściągnąć na jego oficjalnej stronie internetowej.

Chang był wyróżniony w sekcji profili w styczniowym wydaniu magazynu Guitar World z roku 2007 wraz z tabulaturą do Canon Rock w sekcji wyróżnionych utwórów[4].

W czasach swojej największej popularności Canon Rock był w pierwszej dziesiątce najczęściej pobieranych tabulatur na stronie Ultimate Guitar Archive[5] i najczęściej oglądanych klipów w serwisie YouTube.

Kontrakt | edytuj kod

Chang podpisał kontrakt z tajwańską wytwórnią płytową HIM International Music. Bez uprzedniego ogłoszenia ze strony HIM, wytwórnia zaczęła tworzyć stronę dla Changa w 2007 roku. Kilka miesięcy później w liście do swoich słuchaczy publicznie ogłosił, że podpisał kontrakt i pracuje z zaprzyjaźnionym muzykiem o pseudonimie Tank.

Singiel Canon Rock | edytuj kod

Na wydanym w 2009 roku singlu Canon Rock znajdują się dwie aranżacje - Canon Rock oraz Dear Mozart, a także podkłady do nich (bez gitary prowadzącej). Singiel obecnie jest dostępny tylko na terenie Tajwanu, gdyż JerryC nie zawarł kontraktu na dystrybucję.

Przypisy | edytuj kod

  1. JerryC fan's net: announcementArchive
  2. Web Guitar Wizard Revealed at Last – New York Times
  3. a b Fame 'embarrasses' YouTube guitar star. 11/09/2006. ABC News Online
  4. http://www.guitarworld.com/magazine_tab_index_J
  5. Top 100 Songs

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "JerryC" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy