Jerry Falwell


Jerry Falwell w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerry Lamon Falwell (ur. 11 sierpnia 1933 w Lynchburg, zm. 15 maja 2007 w Lynchburg) – amerykański fundamentalista protestancki, duchowny Południowej Konwencji Baptystycznej i teleewangelista, znany z konserwatywnych poglądów na obyczajowość i politykę.

Spis treści

Elementy biograficzne | edytuj kod

Był pastorem w zorganizowanym przez siebie w 1956 roku zborze (tzw. mega-kościele) baptystycznym przy Thomas Road w Lynchburg. W 1971 założył uczelnię religijną pn. Liberty University. W 1979 był współzałożycielem istniejącej do 1989 konserwatywnej organizacji politycznej Moral Majority. Od 1995 wydawał miesięcznik The National Liberty Journal.

Poglądy | edytuj kod

Wierzył w to, że Biblia zawiera wszystkie potrzebne informacje na temat życia rodzinnego. Czterema fundamentalnymi ideami, na których oparł organizację Moral Majority były: prorodzinność, pro-life, proobronność oraz proizraelizm.

W lutym 1999 w The National Liberty Journal opublikował tekst, w którym stwierdził, że popularny brytyjski serial dla dzieci Teletubisie nie proponuje „dobrego wzorca dla dzieci”, ponieważ jeden z jego bohaterów, Tinky Winky, jest gejem (nosi on czerwoną torebkę)[1].

Po atakach na World Trade Center we wrześniu 2001, Falwell twierdził, że częściową winę za nie ponoszą geje i lesbijki, American Civil Liberties Union oraz osoby wspierające feminizm. Za stwierdzenia te później przeprosił[2].

Utrwalenie w kulturze masowej | edytuj kod

Jest jedną z kluczowych postaci filmu Milosa Formana pt. „Skandalista Larry Flynt”.

Przypisy | edytuj kod

  1. BBC, „Gay Tinky Winky bad for children”, 15 lutego 1999 (ang.)
  2. „Key events in the life of the Rev. Jerry Falwell”, Boston Herald, 15 maja 2007 (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerry Falwell" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy