Jerzy Grzechnik


Jerzy Grzechnik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Feliks Grzechnik (ur. 3 października 1979 w Warszawie) – polski aktor i wokalista teatru muzycznego Studio Buffo w Warszawie, z którym związany jest od 2007 roku.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia II stopnia na kierunku International Business Program na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Uczył się w Niepublicznej Szkole Wokalnej im. J. Wasowskiego przy Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie, z ramienia której wyjechał na stypendium wokalne do Aero Folkehojskole w Danii.

Debiutował występem w muzycznym show w reżyserii Janusza Józefowicza Przebojowa noc, emitowanym przez TVP1, w którym zwyciężył w kategorii „Debiutanci”. Śpiewał w chórze gospelowym Sound’n’Grace. Brał udział w licznych konkursach i przeglądach piosenki (m.in.: O.B.O.R.A. 2005, Pamiętajmy o Osieckiej 2006 i 2007, MUFKA 2007).

W 2008 zwyciężył w koncercie Debiutów 45. KFPP w Opolu, zdobywając nagrodę im. Anny Jantar za wykonanie piosenki „Nie ma jak u mamy” Wojciecha Młynarskiego[1]. W latach 2009–2015 był wokalistą teleturnieju TVP1 Jaka to melodia?. W 2014 uczestniczył w piątej edycji programu TVP2 The Voice of Poland i występował w drużynie Edyty Górniak[2].

Pracuje także nad własnym materiałem, pisząc słowa i melodie. Stworzył utwory, takie jak „Rajd wśród złotych łanów”, „Odcisk Warg” (duet z Natalią Krakowiak), „Ile razy"/"Weiter”, „W oczach Twych"/"Moribundo”, „Water” cy „Listy Masochisty”. W 2013 ukazała się płyta pt. Hity Buffo Vol.2 - Jerzy Grzechnik, z nagraniami piosenek wykonywanych przez Grzechnika i pochodzących ze spektakli Teatru Studio Buffo.

Wiosną 2016 był uczestnikiem piątej edycji programu rozrywkowego Polsat Twoja twarz brzmi znajomo[3]. Wygrał pierwszy, ósmy i dziewiąty odcinek, wcielając się w Adele, Andrea Bocelliego i Ne-Yo[4]. Po dziewięciu odcinkach dotarł do finału, w którym wykonał piosenkę „Spectrum” z repertuaru Florence Welch (z zespołu Florence and the Machine). Zajął 3. miejsce[5].

W czerwcu 2017 wydał debiutancki album studyjny pt. Przeze mnie, o mnie, zawierający 12 oryginalnych utworów i trzy piosenki w innych wersjach językowych. W grudniu zagrał w specjalnym, 2421. odcinku programu TVP2 Familiada, występując w drużynie „artystów”[6]. Również w 2017 wziął udział w spektaklu Radiowej Trójki pt. „Widma w Mieście Breslau” na podstawie powieści Krajewskiego, w reżyserii Mariusza Malca. Prócz odegrania kilku ról, skomponował i wykonał całą ścieżkę dźwiękową do spektaklu, bazując wyłącznie na swoim głosie.

W latach 2017 i 2018 wziął udział w dwóch produkcjach filmowo-teatralno-muzycznych transmitowanych przez telewizję oraz zrealizowanych przez Rochstar oraz NBP. Pierwsza z nich, o roboczym tytule Niezłomny, opowiadała historię życia i śmierci żołnierza zakatowanego w czasach PRL-u w więzieniu na Rakowieckiej - Henryka Zagórskiego, w którego wcielił się Grzechnik. Druga to Wolność we Krwi, historia życia członków typowej polskiej rodziny w ciągu 100 lat niepodległości Polski. Zagrał w niej rolę jednego z nestorów rodu, Piotra Poleskiego. Na przełomie 2018 i 2019 zagrał epizodyczną rolę w kilku odcinkach serialu Na dobre i na złe.

Głos Jerzego Grzechnika można usłyszeć w kreskówkach. Śpiewa w czołówce serialu animowanego pt. „Billy Kot” oraz nagrał kilka piosenek między innymi do seriali „The Garfield show” oraz „Sąsiedztwo Daniela Tygrysa”.

W kwietniu 2020 singiel „KOCIOŁ czyli Schizy Stalkera na Kwarantannie”.

Życie prywatne | edytuj kod

26 maja 2016 urodziła mu się córka Katarzyna[7].

Współpraca z teatrem Studio Buffo | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jerzy Grzechnik wygrał Debiuty (pol.). www.nto.pl. [dostęp 2008-06-14].
  2. Polski David Beckham, czyli Jurek Grzechnik z The Voice of Poland o pracy z Edytą Górniak (pol.). jastrzabpost.pl. [dostęp 2014-10-21].
  3. „Twoja twarz brzmi znajomo”. Poznaj WSZYSTKICH uczestników 5. edycji! [ZDJĘCIA (pol.). www.telemagazyn.pl. [dostęp 2016-02-13].
  4. Twoja Twarz Brzmi Znajomo 5: kto wygra? Jerzy Grzechnik faworytem! (pol.). www.eska.pl. [dostęp 2016-05-08].
  5. „Twoja twarz brzmi znajomo” 14.05.2016, FINAŁ. Ola Szwed zwycięża 5. edycję, mimo że nie wygrała żadnego odcinka! (pol.). www.telemagazyn.pl. [dostęp 2016-05-15].
  6. Familiada > odc. 2421 Wydanie specjalne (pol.). vod.tvp.pl. [dostęp 2018-01-04].
  7. Jerzy Grzechnik z „Twoja twarz brzmi znajomo” został ojcem (pol.). plejada.pl. [dostęp 2016-06-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerzy Grzechnik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy