Jerzy Hrybacz


Jerzy Hrybacz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Zbigniew Hrybacz (ur. 7 marca 1927 w Wilnie, zm. 11 września 2013[1]) – polski ekonomista, poseł na Sejm I kadencji.

Życiorys | edytuj kod

W okresie II wojny światowej działał w podziemiu. Ukończył w 1951 studia na Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Szczecinie. Uzyskał następnie stopień doktora nauk ekonomicznych. Był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, pełnił funkcję prorektora tej uczelni. Publikował prace naukowe i podręczniki głównie z zakresu rachunkowości.

W latach 50. organizował drużyny harcerskie. Na początku lat 80. wstąpił do „Solidarności”. Za działalność opozycyjną został skazany na karę roku pozbawienia wolności. W latach 90. zakładał regionalny Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w województwie gorzowskim.

Od 1991 do 1993 sprawował mandat posła I kadencji, wybranego z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. Należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Przez kilka kadencji zasiadał w gorzowskiej radzie miasta (m.in. z ramienia AWS i następnie do 2006 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości).

Przypisy | edytuj kod

  1. Zmarł prof. Jerzy Hrybacz. radiogorzow.fm, 11 września 2013.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerzy Hrybacz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy