Jerzy Suszko (chemik)


Jerzy Suszko (chemik) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Jerzego Suszki na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu (aleja zasłużonych). Napis głosi: Tytan pracy, nauce poświęcił życie swoje

Jerzy Suszko (ur. 7 lutego 1889 w Piosku, zm. 5 października 1972 w Poznaniu) – polski chemik-organik, profesor, w latach 1952–1956 rektor Uniwersytetu Poznańskiego. Zajmował się między innymi chemią alkaloidów grupy chininy. Ojciec Romana Suszki, logika[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w chłopskiej rodzinie ze Śląska Cieszyńskiego. Ukończył gimnazjum w Cieszynie w 1908 roku. Studia chemiczne i doktorat na Politechnice Praskiej, następnie pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po habilitacji przeniósł się początkowo na Politechnikę Lwowską, a w 1930 na Uniwersytet Poznański. W 1937 roku został profesorem nadzwyczajnym. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Chemicznego (pełnił też funkcję Prezesa PTCh), członek Polskiej Akademii Umiejętności, członek korespondent (od 1952), członek rzeczywisty (od 1958) Polskiej Akademii Nauk[2]. Promotor ok. 40 rozpraw doktorskich. Za jego kadencji rektorskiej Uniwersytet Poznański przyjął obecną nazwę „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza” (24.12.1955).

Zasłużony dla odbudowy parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu po II wojnie światowej, pełnił też obowiązki prezesa Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego[3].

Zmarł 5 października 1972 w Poznaniu, gdzie został pochowany na Cmentarzu Junikowskim.

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Upamiętnienie | edytuj kod

Imieniem Jerzego Suszki nazwana została jedna z ulic na poznańskim Piątkowie oraz jedna z sal w Collegium Chemicum w Poznaniu.

Przypisy | edytuj kod

  1. J. Pogonowski, „Okres Poznański w Twórczości Romana Suszki”, Investigationes Linguisticae, vol. XIII, Poznań, 2006
  2. Członkowie PAN: Skorowidz
  3. Historia Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego
  4. M.P. z 1951 r. nr 74, poz. 1007.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jerzy Suszko (chemik)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy