John Atkinson Grimshaw


John Atkinson Grimshaw w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania John Atkinson Grimshaw Pani z Shalott – praca inspirowana twórczością prerafaelitów.

John Atkinson Grimshaw (ur. 6 września 1836 w Leeds, zm. 13 października 1893 tamże) – angielski malarz wiktoriański tworzący pod wpływem prerafaelitów[1].

Nie posiadał formalnego wykształcenia malarskiego, jednak osiągnął znaczną popularność i sporadycznie wystawiał w Royal Academy. Większą część życia mieszkał i tworzył w Leeds. Malował początkowo martwe natury, później głównie miejskie pejzaże, sceny nocne i marynistyczne. Najbardziej cenione są jego nocne pejzaże Glasgow, Liverpoolu, Leeds, Scarborougha, Whitby i Londynu. Są to romantyczne i tajemnicze przedstawienia miejskich ulic i nabrzeży portów, oświetlone nikłym światłem lamp gazowych lub księżyca. Interesował się fotografią, często wykorzystując zdjęcia podczas malowania. Sporadycznie poruszał również tematy literackie i historyczne.

Atkinson Grimshaw był żonaty z Fanny Grimshaw, z którą miał piętnaścioro dzieci. Dwóch jego synów Arthur (1868-1913) i Louis (1870-1943) naśladowało jego styl[2], jednak nie osiągnęli podobnej popularności.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Artfact.com – biografia.
  2. – biografia, galeria.

Bibliografia | edytuj kod

  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 295. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Atkinson Grimshaw" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy