John Glover Roberts


John Glover Roberts w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Glover Roberts (ur. 27 stycznia 1955 w Buffalo) – amerykański prawnik, prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Życiorys | edytuj kod

Odbył studia na Uniwersytecie Harvarda. Po ukończeniu studiów w latach 1980–1981 był współpracownikiem sędziego Sądu Najwyższego Williama Rehnquista. Pracował w administracji Ronalda Reagana i George’a H.W. Busha. W 2003 został sędzią sądu apelacyjnego dla Dystryktu Columbia.

W lipcu 2005 Prezydent George W. Bush nominował go na sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, w miejsce ustępującej Sandry Day O’Connor. Jego kandydatura czekała na zatwierdzenie przez Senat, początek przesłuchań przed senacką komisją sprawiedliwości zaplanowano na 6 września. 5 września 2005 prezydent wycofał nominację Robertsa na sędziego, powołując go na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego po śmierci Williama Rehnquista. Także ta nominacja wymagała zatwierdzenia senackiego. Przesłuchania w nowej sytuacji rozpoczęły się 12 września i trwały cztery dni. 22 września po tym jak Roberts odpowiedział na pytania zadane mu przez senatorów na piśmie, komisja przegłosowała jego kandydaturę stosunkiem głosów 13 do 5 (za Robertsem głosowało 10 republikanów i 3 demokratów). 29 września jego nominacja została zatwierdzona w głosowaniu na posiedzeniu plenarnym Senatu stosunkiem głosów 78 do 22.

W 2009 i 2013 odebrał przysięgę prezydencką od Baracka Obamy. W 2017 odebrał przysięgę prezydencką od Donalda Trumpa.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Glover Roberts" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy