John Huston


John Huston w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Huston wraz z córką Anjelicą

John Huston (wym. ˈhjuːstən[1]; ur. 5 sierpnia 1906 w Nevada, zm. 28 sierpnia 1987 w Middletown) – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor. Laureat Oscara. Syn Waltera i ojciec Anjeliki.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jako syn komentatorki sportowej Rhei Gore i cenionego aktora Waltera Hustona od zawsze był związany ze sceną, jednak stosunkowo późno spróbował swych sił w Hollywood – debiutował Sokołem maltańskim w 1941. Jego pozycję ugruntowały nakręcone już po wojnie: dramat psychologiczny Skarb Sierra Madre i kryminał Asfaltowa dżungla. Skarb Sierra Madre przyniósł Hustonowi dwie Nagrody Akademii Filmowej w 1948 (reżyseria i scenariusz adaptowany), Oscara za rolę w tym filmie zdobył także jego ojciec.

Huston reżyserował do swojej śmierci w 1987. Rzadko kiedy odnosił takie sukcesy jak na początku kariery, ale pozostawał jedną z charakterystycznych postaci kina. Jego filmy często były adaptacją utworów literackich (Pod wulkanem Malcolma Lowry’ego, Zmarli Joyce’a).

Jako aktor jest również znany z roli bezwzględnego przedsiębiorcy Noaha Crossa w Chinatown Romana Polańskiego.

Filmografia | edytuj kod

reżyseria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wymowa – American Film Institute (YT) (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Filmy w reżyserii Johna Hustona

AFI Life Achievement Award BAFTA Fellowship Honorowy Złoty Lew Nagroda Akademii Filmowej za najlepszą reżyserię Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy scenariusz adaptowany Nagroda Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych dla najlepszego reżysera Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego

Złoty Glob za najlepszą reżyserię

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "John Huston" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy