Josep Vendrell


Josep Vendrell w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Josep Vendrell (ur. 1888 roku w Tarragonie, zmarł w 1950) - prezydent klubu FC Barcelona w latach 1943 - 1946. Był wojskowym, pułkownikiem armii, uczestniczył w wojnie domowej w Hiszpanii, stał po stronie generała Franco. Był Naczelnikiem Porządku Publicznego w La Coruña. Na prezydenta klubu katalońskiego mianował go generał Moscardó, jeden z podwładnych Franco. Moscardó chciał poprawić sytuację ekonomiczną w klubie po wojnie domowej, dlatego mianował go na prezydenta.

W czasie jego prezydentury, wprowadził dyscyplinę w drużynie, relacje z władzami hiszpańskimi uległy znacznej poprawie po przegranej miesiąc przed jego urzędowaniem 1:11 z Chamartin.

Vendrell dysponował pieniędzmi, które klub potrzebował na mecze wyjazdowe. W czasie jego kadencji zbudowano nową trybunę na Estadio Les Corts, a stara została sprzedana klubowi Gimnastic Tarragona, prowadzonej przez zięcia owego prezydenta Barcy. Drużyna Vendrella zdobyła w sezonie 1944-1945 mistrzostwo Hiszpanii, gdy trenerem był Josep Samitier.

Po trzech latach urzędowania w klubie, Vendrell zdecydował się odejść w 1946 roku z Barcelony. Zmarł w 1950.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Josep Vendrell" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy