Joseph Parrocel


Joseph Parrocel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joseph Parrocel (ur. 3 października 1646 w Brignoles, zm. 1 marca 1704 w Paryżu ) – francuski malarz barokowy, znany ze swoich obrazów i rysunków scen bitewnych.

Urodził się w Brignoles, w artystycznej rodzinie, która wydała 14 malarzy w ciągu sześciu pokoleń. Jego dziadek Georges Parrocel (1540- ok. 1614 r.) (dzieła nie zachowały się) i jego ojciec Barthélemy Parrocel (1595-1660) byli malarzami. Jeden źle odrestaurowany obraz Barthélema przetrwał w kościele Saint-Sauveur w Brignoles we Francji. Jego bracia Jean Barthélemy Parrocel (1631-1653) (bez dzieł ocalałych) i Louis Parrocel (1634-1694) również stali się malarzami.

Miał zaledwie trzynaście lat, kiedy zmarł jego ojciec w 1660 roku. Jego starszy brat, Louis, który już został malarzem w Langwedocji, wziął go pod opiekę i zapewnił wykształcenie artystyczne, kontynuując tradycje rodzinne. Trzy lata później uciekł z domu swojego brata do Marsylii. Jego talent jako malarza został wkrótce zauważony i otrzymał zlecenie na wiele obrazów ze scenami z życia św. Antoniego z Padwy dla kościoła Saint-Martin. Wykonał tylko dwa z nich. Jest możliwe również, że malował je podczas swojego drugiego pobytu w Prowansji.

Przez cztery lata mieszkał w Paryżu, doskonaląc swoje umiejętności. Następnie wrócił do Prowansji. Studia kontynuował we Włoszech przez osiem lat. W Rzymie został uczniem Jacques'a Courtois który był nazywany il Borgognone lub le Bourgignon lub Giacomo Cortese, słynnego malarza scen bitewnych. Studiował również prace Salvatora Rosa, niekonwencjonalnego protoromantycznego malarza. Joseph Parrocel pracował z nim w jego warsztacie i był pod jego wpływem, nawet jeśli później nadał swojemu stylowi bardziej francuski charakter.

Następnie Parrocel rozpoczął podróż po Włoszech i ostatecznie przybył do Wenecji. Planował osiedlić się w tym mieście, ale gdy ośmiu bandytów próbowało go zamordować na moście Rialto, opuścił państwo z obrzydzeniem.

Osiadł w Paryżu w 1675 roku, zyskując sławę i reputację. Został przyjęty do Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby w dniu 29 lutego 1676. W 1703 r. Został radnym w Akademii. Jako członek Akademii otrzymywał królewskie prowizje. Jednak Charles Le Brun, który kierował Akademią, odmówił współpracy w obrazach ze scen kampanii króla Ludwika XIV, które miały stać się arrasami w manufakturze Gobelinów . Jednak francuski Sekretarz Stanu ds. Wojny , markiz de Louvois rozpoznał talent Parrocela i dał mu zlecenie namalowania jednej z sal restauracyjnych Domu Inwalidów w Paryżu scenami podboju Ludwika XIV. Zostało to docenione i doprowadziło do kolejnych prestiżowych zamówień na dekorację Château de Marly i Pałacu Wersalskiego.

Po śmierci Louvoisa w 1691 r. Mansart został głównym architektem króla. Pracując dla Mansarta, Parrocel nie otrzymał zapłaty za kilka obrazów, oskarżajac go przyczynił się do aresztowania swego pracodawcy. Dzięki tej akcji popadł w niełaskę u Mansarta, który za pierwszym razem usiłował dokonać zemsty za tę zniewagę. Kiedy Parrocel zakończył obraz "Przejście przez Ren" do pałacu wersalskiego, Mansart chciał go wyrzucić z pracy. Jednak król Ludwik XIV był tak zadowolony z tego obrazu, że kazał go umieścić w "Grand Salon du Conseil" w Wersalu.

Podczas swojego życia Joseph Parrocel uczestniczył tylko w jednej wystawie (1699), z dwunastoma obrazami. Zmarł w wieku 57 lat w Paryżu.

Najbardziej znany jest z bohaterskich scen bitewnych, malował także pejzaże, dzieła historyczne i dzieła religijne, takie jak "Pokusa świętego Piotra na pustyni" (1694). Tworzył również obrazy do kościoła Notre-Dame des Victoires, Hôtel de Soubise i Hôtel de Toulouse w Paryżu. W 1700 namalował „Targi w Bezons”, prekursora Fetes Galantes z Antoine Watteau. Był także jednym z pierwszych, którzy malowali sceny myśliwskie.

Różnił się od swojego współczesnego kolegi akademickiego, Adama Fransa van der Meulena, dzięki temu, że był bardziej oryginalny, przedstawiając bardzo realistyczne sceny walki. Zastosował szerokie, nerwowe warstwy z olśniewającymi ruchami, używając intensywnych kolorów.

W ciągu swojego życia wyprodukował ponad 90 grafik rycin, z których wiele znajduje się w Luwrze w Paryżu. Jego prace są wystawiane w wielu francuskich muzeach, ale także za granicą w Hanowerze i Quebecu (Laval University).

Joseph Parrocel praktykował swoich dwóch synów, Jeana Josepha (1690-1774), który został rysownikiem i inżynierem, oraz Charlesa (1688-1752), który również został malarzem i grawerem Jego bratankami byli Jacques-Ignace Parrocel (1667-1722) i Pierre Parrocel ( 1670-1739), którzy zostali malarzami i grafikami.

Wiele jego obrazów zostało teraz zasugerowanych jako wczesne dzieła jego siostrzeńca Jacques-Ignace Parrocel (1667-1722).

Bibliografia | edytuj kod

  • Matthew Pilkington,Allan Cunningham,Richard Alfred Daven, A general dictionary of painters: containing memoirs of the lives and works of the most eminent professors of the art of painting, London William Tegg, 1852, str. 398
  • John Denison Champlin Jr., Charles C. Perkins "Cyclopedia of Painters and Paintings" (wyd. Nowy Jork 1885-1886, tom 3)
  • Józef Ignacy Boelcke "Nowy Dykcjonarz historyczny (tom VI, część I, wydany w Warszawie 1779)
  • Louis Gabriel Michelaud "Biographie Universelle Ancienne et Moderne" (Paryż, 1823, tom 33, Parm-Pf, Joseph Parrocel, str. 25-26)
  • Jean-Chrétien-Ferdinand Hoefer "Nouvelle Biograhphie generale" (wyd. 1852-1866, tom 39, Paaw. — Philopémen, Joseph Parrocel, str. 246-247)
  • Michael Bryan, Georges Charles Williamson "Bryan's Dictionary of painters and engravers" (wyd. 1903-1905, tom 4, str. str. 72)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Joseph Parrocel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy