Jowiszowo-plutonowy efekt grawitacyjny


Jowiszowo-plutonowy efekt grawitacyjny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ogromny Jowisz, którego masa jest większa ponad dwa i pół raza od pozostałych planet Układu Słonecznego razem wziętych

Jowiszowo-plutonowy efekt grawitacyjny – fenomen astronomiczny, którego działanie miało chwilowo zredukować grawitację Ziemi, wymyślony przez Patricka Moore’a dla stacji radiowej BBC z okazji prima aprilis w 1976 roku.

Spis treści

Ogłoszenie | edytuj kod

Pierwszego kwietnia 1976 roku Moore ogłosił na antenie stacji radiowej, że o godzinie 9.47 nastąpi koniunkcja dwóch planet – Jowisza i Plutona, której skutki odczuwalne będą na całej Ziemi. Kiedy Pluton schowa się za Jowiszem, obie planety wytworzą niezwykle wielką siłę grawitacyjną, która zmniejszy grawitację ziemską[1][2]. Jeśli słuchacze skoczyliby o tej godzinie, zaczęliby lewitować.

Reakcja słuchaczy | edytuj kod

Tuż po 9.47 setki słuchaczy zadzwoniło do radia, aby podzielić się swoimi wrażeniami z zaobserwowanego efektu jowiszowo-plutonowego. Wiele osób deklarowało, że zaobserwowało znaczący spadek w sile grawitacji Ziemi[1]. Jedna z kobiet poinformowała stację, jakoby ona i jedenaścioro znajomych nagle uniosło się z krzeseł i zaczęło latać dookoła pokoju[3]. Efekt przedstawiony przez Moore’a szybko został zdemaskowany jako żart primaaprilisowy.

Jowisz posiada masę dwa i pół raza większą niż wszystkie pozostałe planety Układu Słonecznego razem wzięte, jednak niemożliwe jest, by wytwarzana przez niego grawitacja znacząco wpłynęła na odczuwanie siły ciążenia na Ziemi.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Planetary Alignment Decreases Gravity [Dostęp 5 kwietnia 2008].
  2. 10 Best: April Fools' Gags (the Web Is Closing for Spring Cleaning!), wired.com [Dostęp 5 kwietnia 2008].
  3. Fooling around, fragment książki dostępny na [books.guardian.co.uk] [Dostęp 5 kwietnia 2008].
Na podstawie artykułu: "Jowiszowo-plutonowy efekt grawitacyjny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy