Jude Wanniski


Jude Wanniski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jude Wanniski - (ur. 17 czerwca 1936 r. - zm. 29 sierpnia 2005 r.) amerykański dziennikarz i komentator, związany ze środowiskami konserwatywnymi. Najbardziej znany jest ze swoich cykli komentarzy gospodarczych, które pisał jako redaktor Wall Street Journal w latach 1972 - 1978.

W swojej publicystyce Wanniski ukuł termin "ekonomia podaży", który przyjął się jako nazwa szkoły ekonomicznej. Swoje poglądy gospodarcze dziennikarz zawarł w książce Tak działa świat, gdzie postulował powrót do klasycznych teorii ekonomii. Poglądy Wanniskiego miały znaczący wpływ na administrację prezydenta Reagana w latach 80.

W 1997 roku Jude Wanniski założył wirtualne centrum edukacyjne o nazwie "Uniwersytet Ekonomii Podaży". Prowadził również organizację, zajmującą się komentowaniem wydarzeń politycznych, a także był przewodniczącym organizacji Polyconomics, zajmującej się doradztwem inwestycyjnym w oparciu o zasady ekonomii podaży.

Kontrowersje wokół Wanniskiego wzbudziły jego ostre wystąpienia na początku 2003 roku przeciwko inwazji USA na Irak. W październiku 2004 oficjalnie opowiedział się za kandydatem demokratów na prezydenta Johnem Kerrym, pomimo tego, że w 2000 roku jednoznacznie poparł George'a W. Busha. W swoich wystąpieniach przeciwko polityce Busha Wanniski miał powiedzieć, że "Pan Bush stał się imperialistą - takim, którego decyzje, jako głównodowodzącego uczyniły świat bardziej niebezpiecznym.".

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jude Wanniski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy