KH-7 25


KH-7 25 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

KH-7 25amerykański satelita rozpoznawczy; dwudziesty piąty statek serii KeyHole-7 GAMBIT programu CORONA. Jego zadaniem było wykonywanie wywiadowczych zdjęć Ziemi o rozdzielczości przy gruncie około 46 cm.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Zdjęcie przedstawiające Kapitol Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, zrobione 19 lutego 1966 roku przez satelitę KH-7 25 Moment przechwycenia opadającej na spadochronie kapsuły z satelity KH-7, z błoną fotograficzną, przez samolot C-130 Hercules

Głównym komponentem satelity był aparat fotograficzny wyprodukowany przez Eastman Kodak, do którego światło trafiało za pomocą systemu luster i zwierciadła optycznego. Naświetlona w aparacie błona fotograficzna zestawem rolek była przesuwana do kapsuły-lądownika. Po wykonaniu zaplanowanych zdjęć kapsuła oddzielała się od satelity, lądowała na spadochronie w rejonie Pacyfiku i była przechwytywana w powietrzu przez specjalnie do tego przystosowany samolot C-130 Hercules.

Stabilizację satelity zapewniał system składający się z dwóch dodatkowych pomocniczych kamer i zestawu silników korekcyjnych. Jedna z tych kamer skierowana była na wybrane gwiazdy. W przypadku wykrycia tendencji do utraty kontaktu z gwiazdami, uruchamiane były silniczki korekcyjne[1].

Misja | edytuj kod

Misja rozpoczęła się 15 lutego 1966 roku, kiedy rakieta Atlas Agena D wyniosła z kosmodromu Vandenberg na niską orbitę okołoziemską 25 satelitę z serii KH-7. Po znalezieniu się na orbicie satelita wykonał zdjęcia bazy rakietowej w okolicach Bajkonuru, gdzie testowano pociski balistyczne ICBM. Sfotografował łącznie 10 z 25 znanych kompleksów startowych ICBM, a także trzy bazy okrętów podwodnych[2]. Zidentyfikowano także jedno nowe stanowisko startowe pocisków ICBM. Stanowisko w miejscowości Ugoinyy zidentyfikowano jako obsługujące zarówno pociski ICBM jak i MRBM[3].

Satelita spłonął w atmosferze 22 lutego 1966 roku.

Przypisy | edytuj kod

  1. KH-7 Gambit.
  2. Gambit Highlights s.15 (ang.)
  3. Gambit operations and problems (ang.)

Bibliografia | edytuj kod

  • Mark Wade: KH-7 (ang.). Encyclopedia Astronautica. [dostęp 2017-02-23].
  • KH 7-25 (ang.). W: NASA [on-line]. NSSDC Master Catalog. [dostęp 2017-02-23].
  • Jonathan McDowell: Launch Log (ang.). Jonathan's Space Home Page. [dostęp 2014-01-13].
  • Gunter Krebs: KH-7 Gambit (ang.). Gunter's Space Page. [dostęp 2017-02-23].
Na podstawie artykułu: "KH-7 25" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy