KSM Krosno


KSM Krosno w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krośnieńskie Stowarzyszenie Motorowe Krosnopolski klub żużlowy z Krosna. W rozgrywkach ligowych ostatni raz wystąpił w 2018 roku. Zastąpił go inny klub, Wilki Krosno.

Spis treści

Historia klubu | edytuj kod

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją. Żużlowcy KSM Krosno w akcji

W Krośnie, w latach 1945-1946 reaktywowano trzy kluby sportowe – Legię, Krośniankę i Hutę. Działacze Legii marzyli o żużlu. Pierwsze zawody żużlowe w Krośnie rozegrano w 1950 roku na zaimprowizowanym torze, podczas budowy stadionu. Sekcję żużlową powołano jesienią 1956 roku, wiosną 1957 roku zainaugurowano rozgrywki w III lidze. W pierwszym sezonie klub zajął szóste, a w 1958 roku – czwarte miejsce. Już trzeci sezon startów w najniższej klasie rozgrywkowej zakończył się awansem Legii Krosno do II ligi. Dokonała tego drużyna w składzie: Wiesław Kręt, Edward Węklar, Roman Gąsior, Kazimierz Węklar, Andrzej Winch, Emil Jakubowski, Ferdynand Długosz i Zygmunt Zygmuntowski. Trenerem był Mieczysław Kosierb. Warto zauważyć, iż z krośnieńskiego toru w charakterze gospodarza korzystały ekipy AMK Nowa Huta (1956-1957) i Unii Tarnów (1957).

Od 1961 roku krośnieńscy żużlowcy występowali w barwach Karpat Krosno. Liderami zespołu w tych latach byli Emil Jakubowski, Jerzy Owoc, a także Roman Gąsior, który w 1962 roku zdobył piąte miejsce w turnieju o Srebrny Kask. W 1969 roku wskutek problemów finansowych zawieszono działalność klubu.

Sport żużlowy w Krośnie postanowiono reaktywować w 1986 roku. W latach 1988-1996 w lidze startował KKŻ Krosno. Od 1997 roku w lidze startowało ŻKS Krosno. Następnie przed sezonem 2002 ŻKS przestał istnieć, a w jego miejsce powstało KSŻ Krosno.

4 stycznia 2007 PZM odmówił KSŻ Krosno przyznania licencji na start w II lidze z powodu nieuregulowania zobowiązań. Cztery dni później powołano nowe Krośnieńskie Stowarzyszenie Motorowe Krosno, którego celem był start w II lidze. KSM licencję otrzymało 1 kwietnia. 10 października 2018 roku zakończył działalność klub o nazwie KSM Krosno, w jego miejsce od 2019 roku w II lidze jeździć będzie zespół pod nazwą Wilki Krosno.

Poszczególne sezony | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "KSM Krosno" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy