Kaaba


Na mapach: 21°25′21″N 39°49′34″E/21,422500 39,826111

Al-Kaba w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kaaba) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Al-Kaba (arab. الكعبة, Al-Kaʿba) – świątynia i sanktuarium w Mekce, najważniejsze miejsce święte islamu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Według tradycji muzułmańskiej pierwszą Kabę zbudował Adam. Miała ona ulec jednak zniszczeniu w czasie potopu. Odbudować miał ją Ibrahim (bibl. Abraham) i jego pierworodny syn Ismail (bibl. Izmael)[1].

Według relacji Klaudiusza Ptolemeusza, już w II wieku p.n.e. wokół Al-Kaby funkcjonowało niewielkie sanktuarium, gdzie praktykowano kult religijny. Bezpośrednio przed wprowadzeniem islamu przez Mahometa była to świątynia poświęcona ok. 360 bogom plemiennym w politeistycznej religii staroarabskiej.

Po wprowadzeniu islamu Kaba stała się miejscem kultu Allaha. Na rozkaz Mahometa zniszczono wszystkie oznaki wiary w wielu bogów, pozostawiając jednak Czarny Kamień (Hadżar), który według tradycji miał być umieszczony w Kabie przez archanioła Gabriela.

Wokół Kaby został zbudowany meczet Masdżid al-Haram, wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany.

Charakterystyka | edytuj kod

Al-Kaba jest głównym celem rytualnej pielgrzymki zwanej hadż. Każdy muzułmanin powinien odwiedzić sanktuarium przynajmniej raz w życiu, gdyż pielgrzymka do świątyni jest jednym z pięciu filarów islamu. Al-Kaba znajduje się na terenie Świętego Meczetu.

Świątynia Al-Kaba jest monumentalnym relikwiarzem o wysokości 15 metrów, długości 12 metrów i szerokości 10 metrów, zbudowanym na planie czworoboku o narożnikach zwróconych w cztery strony świata. We wschodni narożnik świątyni, na wysokości 1,5 metra, wmurowany jest święty kamień Hadżar. Kaba nakryta jest haftowaną złotymi wersetami z Koranu, czarną osłoną z jedwabiu, zwaną kiswa. Na jednej ze ścian, na wysokości około 2 metrów, znajdują się drzwi. Prowadzą one do pustej komnaty z kolumnami, której ściany są zdobione wieloma napisami oraz rozświetlone złotymi i srebrnymi lampami.

Obok sanktuarium wypływa ze skały święte źródło, zwane Zamzam.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Szerzej na ten temat Piwiński R.: Mitologia Arabów, Warszawa 1989, s. 95 i nn.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Kabah (ang.). [dostęp 24 września 2008].
Kontrola autorytatywna (cubic building):
Na podstawie artykułu: "Kaaba" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy