Kabul


Na mapach: 34°32′N 69°10′E/34,533333 69,166667

Kabul w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kabul (dari, paszto کابل) – stolica i największe miasto w Afganistanie, liczy ponad 2,5 miliona mieszkańców, i znajduje się w prowincji Kabul. Znane było w starożytności jako Ortospana, Kabura (Κάβουρα), Kophes lub Kophene. Dokładna liczba mieszkańców nie jest określona, ale populacja całej prowincji wynosi między od 3,5 do 5 miliona ludzi[2][3].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Jest ekonomicznym i kulturalnym centrum kraju, znajduje się 1800 m n.p.m. w wąskiej dolinie między górami Hindukusz i leży nad rzeką Kabul. Miasto jest połączone okrężną autostradą tzw. Ring Road z Ghazni, Kandaharem, Heratem i Mazar-e Szarifem.

Historia | edytuj kod

Kabul

Kabul ma ponad 3000 lat, wiele imperiów walczyło o to miasto z powodu jego strategicznego położenia wzdłuż szlaków handlowych południowej i centralnej Azji. Stanowił jeden z najbardziej wysuniętych na wschód rejonów Imperium Achemenidów. W 331 p.n.e. Aleksander Wielki pokonał Achemenidów i obszar Kabulu stał się częścią Imperium Seleucydów, a następnie państwa Maurjów. Pod koniec I wieku n.e. stał się stolicą Królestwa Kuszanów. W 1504 r. Timurydzki książę Babur zdobył Kabul. W 1776 r. miasto stało się stolicą Afganistanu za Timura Szaha Durrani[4]. W XIX wieku było kilkakrotnie najeżdżane przez sąsiadujące Brytyjsko-Indyjskie wojska podczas wojen brytyjsko-afgańskich. W 1919 roku, podczas III wojny brytyjsko-afgańskiej, miasto było bombardowane przez lotnictwo RAF Indii Brytyjskich[5]. Od rewolucji marksistowskiej w 1978, poprzez radziecką interwencję w Afganistanie w latach 80., rządy Talibów oraz interwencję amerykańską w XXI wieku miasto często było niszczone przez rebeliantów. Aktualnie jest ono w fazie rekonstrukcji[6].

Gospodarka | edytuj kod

Kabul w 1982 roku

W mieście produkuje się głównie amunicję, tkaniny, meble i uprawia buraki cukrowe, ale od 1978 r. rozwój ekonomiczny miasta był ograniczony, co było spowodowane prawie nieustającą wojną. Stan gospodarczy miasta uległ poprawie od czasu interwencji NATO w Afganistanie w 2001 roku[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Jeden z szacunków ONZ.
  2. http://afghanistan.usaid.gov/en/Province.14.aspx Afganistan
  3. Australian Broadcasting Corporation, Dodgy cars clogging Kabul's roads
  4. Encyclopedia Britannica
  5. The Road to Kabul: British armies in Afghanistan, 1839-1919, National Army Museum, UK
  6. Archnet, archnet.org [dostęp 2017-11-24] .
  7. Kabul: Encyclopedia II – Kabul – Reconstruction
Kontrola autorytatywna (stolica):
Na podstawie artykułu: "Kabul" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy