Kadri Roshi


Kadri Roshi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kadri Roshi (ur. 4 stycznia 1924 w Ballsh, zm. 5 lutego 2007 w Tiranie[1]) – albański aktor.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był synem adwokata[2]. Wcześnie osierocony przez rodziców, zarabiał na życie zajmując się pracą fizyczną. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu[2]. W początkach 1944 r. aresztowany przez Gestapo, w więzieniu przebywał do wyzwolenia kraju. Po opuszczeniu więzienia zaczął pracę jako portier w kinie Gloria i nadrabiał braki w edukacji. Zafascynowany teatrem podjął się pracy suflera w Teatrze Ludowym w Tiranie[2]. Jego debiut teatralny miał mieć miejsce w 1946 roku – jako sufler zastąpił nieobecnego z powodu choroby aktora, co pozwoliło mu zagrać w sztuce Nikołaja Gogola Rewizor. Jeszcze w tym samym roku zagrał kolejne trzy role. W 1947 r. wyjechał na studia aktorskie do Zagrzebia, ale po zerwaniu współpracy Jugosławii z blokiem komunistycznym, studia kontynuował w Czechosłowacji[2].

W czasie swojej pięćdziesięcioletniej kariery scenicznej zagrał blisko 150 ról w teatrze i w filmie, w tym role Hamleta, Otella, ale zasłynął przede wszystkim jako odtwórca głównych ról w dramatach rosyjskich. Karierę filmową rozpoczął w 1953 r., podkładając głos do roli kronikarza w filmie Skanderbeg[2]. Pięć lat później zagrał jedną z głównych ról w filmie Tana. Najczęściej wymieniany w rankingach na najpopularniejszego aktora albańskiego w XX w. W 1961 otrzymał tytuł Zasłużonego Artysty (alb. Artist i Merituar). W 1999 został uhonorowany przez prezydenta Rexhepa Mejdaniego orderem Honor Narodu (alb. Nderi i kombit)[2].

W 1997 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach za rolę w filmie Mirupafshim (reż. Kristos Bukuras), razem z Margaritą Xhepą[1].

Był żonaty (żona Drita Taho), miał dwoje dzieci. Imieniem Roshiego nazwano jedną z sal w Teatrze Narodowym, kino w Kuçovej, a także jedną z ulic w Durrësie.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Robert Elsie: Historical Dictionary of Albania. Plymouth: Scarecrow Press, Inc., 2010, s. 390, seria: Historical Dictionaries of Europe, No. 75. ISBN 978-0-8108-6188-6. (ang.)
  2. a b c d e f Abaz Hoxha: Enciklopedi e kinematografise shqiptare.. Tirana: 2002. ISBN 99927-1-555-3. (alb.)

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kadri Roshi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy