Kaiserslautern


Na mapach: 49°27′N 7°46′E/49,450000 7,766667

Kaiserslautern w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaiserslauternmiasto na prawach powiatu w południowo-zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Kaiserslautern oraz gminy związkowej Kaiserslautern-Süd.

Miasto leży przy autostradzie A6, mniej więcej w połowie drogi między Mannheim a Saarbrücken (ok. 70 km od obu miast), leży na północno-zachodnich obrzeżach Lasu Palatynackiego. Miasto liczy 99 275 mieszkańców (31 grudnia 2009) i jest jednym z większych miast Palatynatu.

Ratusz Fruchthalle

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miasto zostało założone przez cesarza Fryderyka Barbarossę ok. 1150 r. Wcześniej, nad znajdującą się tu rzeką Lauter od IX wieku istniał tu dworek myśliwski cesarzy. Fryderyk Barbarossa rozpoczął budowę miasta i do dziś jest mile wspominany. Z tego powodu Kaiserslautern nosi czasem przydomek Die Barbarossastadt (pol. „Miasto Barbarossy”).

W 1794 Kaiserslautern wraz z zachodnią częścią Palatynatu zostało zajęte, a w 1801 formalnie zaanektowane przez Republikę Francuską. Po kongresie wiedeńskim (1815 r.) Palatynat znalazł się w obrębie Królestwa Bawarii.

W 1900 r. założono popularny klub piłkarski 1. FC Kaiserslautern.

Podczas I wojny światowej francuskie samoloty zbombardowały kilkakrotnie miasto. Po wojnie, do 1930 r., miasto znajdowało się pod okupacją francuską.

W 1945 r. miasto zajęły wojska francuskie (podczas walk zniszczono jego sporą część) i Kaiserslautern znalazło się we francuskiej strefie okupacyjnej Niemiec.

W 1969 r. założono miejscowy uniwersytet (Technische Universität Kaiserslautern), a w 1971 r. Fachhochschule Kaiserslautern (obecnie Hochschule Kaiserslautern).

Herb | edytuj kod

Herb miasta stanowi ryba umieszczona pionowo na tarczy składającej się z pionowych pól, kolejno: czerwone, srebrne, czerwone. Tradycja mówi, że Fryderyk Barbarossa był zachwycony ogromną ilością znajdujących się w Lauter ryb, co dziś wygląda nieco dziwnie, zważywszy, że rzeka jest raczej potokiem nie przekraczającym trzech metrów szerokości.

Ludność | edytuj kod

Miasto liczy 99 275 mieszkańców (31 grudnia 2009). W większości są to rodowici Niemcy, ale sporo osób z zagranicy studiuje na miejscowym uniwersytecie. Dodatkowo, ok. 40 tys. mieszkańców stanowią Amerykanie, zatrudnieni w pobliskiej bazie amerykańskiej w Ramstein Air Base. Mieszkają oni w zachodniej części miasta, ogrodzonej i niedostępnej dla pozostałych obywateli. Często na ulicach Kaiserslautern można spotkać charakterystyczne, amerykańskie samochody policyjne. Jeśli w zdarzeniu uczestniczy żołnierz amerykański, niemiecka policja ma obowiązek powstrzymać się z wykonywaniem działań do czasu przybycia policjantów amerykańskich[potrzebny przypis].

W Kaiserslautern niewielką przewagę nad katolikami mają protestanci, głównie ewangelicy. Miasto leży na terenie diecezji Spiry i Ewangelickiego Kościoła Palatynatu.

Gospodarka | edytuj kod

W Kaiserslautern istnieje kilka fabryk, z czego największe to zakłady Opla oraz Pfaff. Sporo osób zatrudnia tutejszy uniwersytet. Pozostałe dziedziny pracy obejmują usługi finansowe: banki, ubezpieczenia itp. Tutaj znajduje się również centrala firmy Keiper oraz centrum techniczne, zatrudniające kilkuset wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Przedsiębiorstwo zajmuje się rozwojem i produkcją siedzeń samochodowych.

Transport | edytuj kod

W mieście znajduje się stacja kolejowa Kaiserslautern Hauptbahnhof.

Przez teren miasta przebiega najważniejsza trasa komunikacji samochodowej autostrada A6 z czterema węzłami: Kaiserslautern-Einsiedlerhof, Kaiserslautern-West, Kaiserslautern-Centrum/Dreieck Kaiserslautern i Kaiserslautern-Ost. Ponadto kończy się tutaj autostrada A63 z Moguncji łącząca się z A6 na węźle Dreieck Kaiserslautern.

Również trzy ważne drogi krajowe przecinają miasto: z południa na północ B270, z zachodu na wschód B37 i w kierunku północno-zachodnim dawna B40.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Kaiserslautern jest miastem położonym w kotlinie, z trzech stron graniczącej z lasami, z czwartej z zakładami przemysłowymi. Lasy są czyste i dobrze utrzymane i świetnie się nadają na spacery bądź wędrówki turystyczne. Nad miastem króluje na wzgórzu Humberg wieża widokowa o tej samej nazwie.

W środku miasta znajduje się najwyższy budynek miasta – ratusz, który jest jednym z dwóch wieżowców urzędowych w mieście (drugi to sąd rejonowy znajdujący się w sąsiedztwie dworca głównego). Na szczycie ratusza znajduje się kawiarnia oraz taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę okolicy.

Blisko ratusza znajduje się galeria sztuki, muzeum i Teatr Palatynacki (Pfalztheater), w którym grane są spektakle operowe, musicale, operetki, kabarety, dramaty itd.

W centrum miasta znajduje się hala zbożowa Fruchthalle, wybudowana w latach 1843–1846 w stylu neorenesansowym, wzorowana na Palazzo Medici we Florencji – obecnie służąca jako sala koncertowa i miejsce wydarzeń kulturalnych.

Poza tym w mieście znajduje się dwunawowy kościół św. Marcina (Martinskirche) z XII wieku, gotycki kościół (Stiftskirche) z XIII wieku, ogród botaniczny w japońskim stylu (Japanischer Garten).

Na miejscowym cmentarzu osobną kwaterę zajmują groby żołnierzy poległych podczas I wojny światowej (Niemcy, Francuzi). Istnieje również kwatera żydowska w pobliżu wejścia głównego.

Na rynku w soboty odbywa się bazar.

Jednym z najlepiej widocznych obiektów miasta jest stadion piłkarski im. Fritz Walter, położony w dzielnicy Betzenberg. Stanowiąc własność miasta Kaiserslautern jest dzierżawiony przez klub sportowy 1. FC Kaiserslautern („1.FCK”). 1.FCK prowadzi m.in. zespoły koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej i nożnej. Znany jest przede wszystkim przez i powstał jako zespół piłki nożnej który gra w Bundeslidze.

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie[1]:

Przypisy | edytuj kod

  1. Współpraca.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina miejska w Niemczech):
Na podstawie artykułu: "Kaiserslautern" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy